Obchod s emisemi skleníkových plynů začne v EU bez nás

Bez České republiky začne od 1. ledna v Evropské unii obchod s emisemi skleníkových plynů. Oznámil to v Bruselu evropský komisař pro otázky životního prostředí Stavros Dimas. Evropská komise podle něj nestihne schválit národní plány regulace emisí skleníkových plynů Česka, Polska a Itálie vzhledem k pozdnímu dodání. Podle českého Ministerstva životního prostředí to ale neznamená, že tuzemské podniky budou z obchodování vyřazeny po celý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ozonová díra

ozonová díra | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Jak Radiožurnálu řekl Tomáš Chmelík z ministerstva, povolenky dostanou firmy zpětně. "Není třeba podléhat panice. Neznamená to, že Česká republika nebude zapojena do obchodování po celé první období mezi lety 2005-7, jenom do toho jedoucího vlaku naskočí o něco později."

Podle Bruselu ale chybí Česku k rozjetí obchodu s emisemi i legislativa. Teprve ve čtvrtek totiž zákon o obchodování s emisemi přijal Senát. Předloha teď čeká na podpis prezidenta Václava Klause.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme