Obchod s emisemi skleníkových plynů začne v EU bez nás

Bez České republiky začne od 1. ledna v Evropské unii obchod s emisemi skleníkových plynů. Oznámil to v Bruselu evropský komisař pro otázky životního prostředí Stavros Dimas. Evropská komise podle něj nestihne schválit národní plány regulace emisí skleníkových plynů Česka, Polska a Itálie vzhledem k pozdnímu dodání. Podle českého Ministerstva životního prostředí to ale neznamená, že tuzemské podniky budou z obchodování vyřazeny po celý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ozonová díra | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Jak Radiožurnálu řekl Tomáš Chmelík z ministerstva, povolenky dostanou firmy zpětně. "Není třeba podléhat panice. Neznamená to, že Česká republika nebude zapojena do obchodování po celé první období mezi lety 2005-7, jenom do toho jedoucího vlaku naskočí o něco později."

Podle Bruselu ale chybí Česku k rozjetí obchodu s emisemi i legislativa. Teprve ve čtvrtek totiž zákon o obchodování s emisemi přijal Senát. Předloha teď čeká na podpis prezidenta Václava Klause.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme