Kanada 0:0 Česko

Obchod se slonovinou a rohy v Česku: roste zapojení Vietnamců, policie prošetřuje i státní správu

Česká republika jako tranzitní země řeší rozrůstající se organizovaný obchod s chráněnými druhy zvířat a rostlin, včetně pašování nosorožčích rohů, slonoviny a produktů z tygrů. Celníci objevili i špičák extrémně vzácného levharta mandžuského. Vzrůstá také zapojení vietnamské komunity, zjištěno bylo ale i propojení pachatelů se státní správou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožci jsou v ohrožení právě kvůli svým rohům. Patří pod nejpřísnější ochranu úmluvy CITES, obchod s nosorožčími rohy je zakázán. Stávají se tak obětí pytláků. | Foto: Robert Mikoláš

Nelegální obchod s chráněnými druhy zvířat a rostlin je podle loňské zprávy ministerstva vnitra (MV) o vnitřní bezpečnosti, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici, jedním z nejvýnosnějších druhů nelegálního obchodu vůbec, společně s obchodem s drogami a zbraněmi.

Roh nosorožce tuponosého, který celníci objevili na letišti v Praze | Foto: Celní správa ČR

„V Česku je nelegální obchod se slonovinou, nosorožčími rohy a produkty z tygrů vysoce rozvinutý a organizovaný. Díky své poloze je ČR hlavně v postavení tranzitního státu, cílovou destinací je podle zprávy převážně Vietnam. A právě zapojení tuzemské vietnamské komunity do těchto obchodů meziročně stále narůstá. Podle Jany Jandové z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) byla v roce 2016 zjištěna souvislost s pachatelem vietnamské národnosti v 56 % případů porušováním zákona o CITES (viz box Co je to CITES vlevo dole). V roce 2015 to bylo 50 % a v roce 2014 36 %. Tradiční čínská medicína, využívající produkty z tygrů a medvědů, je totiž velmi lukrativním obchodním artiklem mezi vietnamskou komunitou v Evropě i Asii.

Uspávací puška, motorová pila. V královédvorské zoo 'zachránili' prvního nosorožce

Číst článek

„Co se týče nosorožčích rohů, je Česká republika v současné době považována za jednu ze čtyř zemí na světě, jež má největší problém s nelegálním obchodem s nosorožčími rohy spolu s Jihoafrickou republikou, Mosambikem a Vietnamem," píše ministerstvo vnitra ve své zprávě. Obchod s rohy byl postupně rozkrýván v letech 2011 a 2014. V roce 2015 uzavřela ČR s Vietnamem dohodu, v které se zavázala k intenzivnějším kontrolám a spolupráci.

V lednu a únoru 2016 pak proběhla na Letišti Václava Havla společná operace celní správy a ČIŽP "Tygří oko", v rámci níž byli kontrolováni pasažéři cestující do Vietnamu. Po prohledání 7440 zavazadel bylo nalezeno 44 podezřelých předmětů. Mezi nimi například tygří drápy, medvědí žluč nebo špičák levharta mandžuského, jedné z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Odhadem jich ve volné přírodě zbývá asi 80 kusů. V březnu pak v rámci akce Kostka celníci zadrželi 7 drápů a 2 žlučníky z tygra.

Zabavená slonovina | Foto: Česká inspekce životního prostředí

Následovala dubnová operace EBUR, kdy došlo k zabavení 126 kg slonoviny za cca 6 milionů korun, která byla vydávána za starožitné předměty. Psali jsme ZDE. Případ je podle Jandové stále v řešení. Rozsáhle kontroly však odhalily další problém. Propojení pachatelů se státní správou.

Propojení se státní správou

„Z poznatků získaných v rámci trestního prověřování lze usuzovat, že osoby podílející se na uvedené trestné činnosti jsou znalí práce policejních orgánů, v některých případech bylo zjištěno i propojení státní správy a pachatelů," píše vnitro ve své zprávě. Víc dalšího ale s odkazem na probíhající vyšetřování resort sdělovat nechtěl. „V současnosti stále probíhá vyšetřování v dané oblasti a z tohoto důvodu vám bohužel nemůžeme v této fázi trestního řízení poskytnout žádné další informace," uvedla Hana Malá z ministerstva vnitra. Stejně skoupé bylo i Generální ředitelství cel. „Případy jsou v současné době stále rozpracované, probíhá vyšetřování," napsala redakci tisková mluvčí Martina Kaňková s tím, že víc k počtu vyšetřovaných, jejich pozici ve státní správě ani případnému obvinění sdělit nemůže.

Co je to CITES

Mezinárodní úmluva CITES, kterou je ČR vázána, reguluje obchod s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Zahrnuje rostliny a živočichy, kteří mohou být obchodování jen za podmínek stanovenými úmluvou a s příslušnými doklady, stejně tak jako nejohroženější druhy, s nimiž (stejně jako s produkty z nich) je obchod přísně zakázán. Tato kategorie zahrnuje i slony, nosorožce, tygra, levharta, některé druhy medvědů a další zvířata a rostliny.

Celkově celní správa v roce 2016 řešila v souvislosti s nelegálním obchodem 162 případů pašování produktů z těch nejohroženějších zvířat, to je podle zprávy MV oproti roku 2015 takřka dvojnásobný počet. Inspekce životního prostředí pak loni řešila dohromady 479 případů a uložila 126 pokut dohromady za 446 200 korun. Z části se jednalo o nevědomé porušení zákona z řad turistů, kteří si z exotických dovolených přiváželi suvenýry, aniž by věděli, že jsou z živočichů a rostlin, které pod ochranu spadají.

Čísla za letošní rok ještě inspekce k dispozici nemá. „Nicméně se dá říci, že spektrum řešených případů je totožné s loňským rokem. Převažují tedy dovozy přípravků tradiční asijské medicíny následované dovozy suvenýrů od moře. Co se týče významnějších případů (tygři, nosorožci), nadále spolupracujeme na řešení loňských případů s Celní správou a Policií ČR," uvedla pro iROZHLAS.cz Jandová.

Financování mezinárodního terorismu

Přestože případů s pašováním chráněných druhů a produktů z nich přes Česko přibývá, nemá dosud podle zprávy ministerstva vnitra většina institucí prosazujících v tuzemsku zákon specializovaný útvar na potírání tohoto zločinu.

Černý obchod se zvířaty má ještě další rozsah. Ministerstvo poukazuje na propojení nelegálních aktivit v této oblasti s terorismem. „Obchod s některými cennými komoditami (slonovina, nosorožčí rohy) slouží jako zdroj financování některých teroristických skupin (Al-Shabaab, Boko Haram, Joseph Kony i tzv. Islámský stát ad.). V roce 2016 byl Evropskou Komisí zpracován Akční plán EU proti financování terorismu, v němž je nelegální obchod s widlife zmíněn jako jeden z finančních zdrojů," stojí v ministerské zprávě.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme