Obchodní řetězce chtějí regulaci výrobců potravin

Obchodní řetězce vrací výrobcům potravin jejich volání po regulaci. Obchodníci se obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že se dostali pod tlak některých velkých potravinářských firem. Upozornil na to deník E15. Obchodníci chtějí, aby v připravovaném zákoně, který má omezit sílu obchodních řetězců v Česku, nepodléhali regulaci jenom oni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěž Martin Pecina snahy obchodních řetězců omezit některé výrobce - třeba minerálek, tavených sýrů, kávy nebo pracích prostředků - chápe: "To, co chtějí řetězce je, aby v případě, že významnou ekonomickou sílu má nejenom řetězec, ale i výrobce potravin, tak aby stejná regulace platila nejenom pro odběratele, ale i pro dodavatele. Pouze Svaz obchodu a cestovního ruchu řekl, že pokud taková regulace má platit pro supermarkety, pak by měla platit pro všechny."

Podle Martina Peciny mají požadavky obchodních řetězců logiku: "Jestliže je velký supermarket a malí dodavatelé, potom je třeba ochránit malé dodavatele. Ale jestliže je někdo, kdo má třeba 60 % na trhu s konkrétním produktem, potom je subjektem s významnou ekonomickou silu. Dovedu si představit, že bude podléhat stejné regulaci jako supermarkety, samozřejmě pokud k takové regulaci dojde."

Sporu obchodních řetězců a výrobců potravin o ceny jsme se věnovali v Radiofóru. Poslechněte si záznam pořadu v našem Rádiu na přání!

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme