Obchodníci s lidskými orgány do vězení nepůjdou

"Hanebné a nemorální" - těmito slovy označil soudce městského soudu v Brně jednání bývalého šéfa brněnské tkáňové banky Jiřího Adlera a jeho podřízených. Ti v letech 2002 až 2004 vyvezli v rozporu se zákonem do Nizozemska téměř šest set tisíc čtverečních centimetrů lidské kůže ze zemřelých osob. Přesto byli odsouzeni jen k podmínečným trestům a pokutám. Soud jim ani nezakázal lékařskou činnost - pokud prý opět nešlápnou vedle, bude jejich vysoce odborná práce pro společnost přínosná. Většina obviněných se proti rozsudku na místě odvolala, stejně jako státní zástupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Obžalovaní prováděli odběry a transfer kožních štěpů pro transplantace v zahraničí delší dobu. Situace se ale zásadně změnila v roce 2002, kdy začal platit transplantační zákon, který to zakazoval.

To by ale samo o sobě nebylo důvodek k trestnímu stíhání, vysvětluje předseda senátu Aleš Dufek. "Oni naplnili skutkovou podstatu až tím, že za tu činnost, kterou prováděli, přijímali finanční prostředky. V podstatě se z toho učinili velmi dobrý byznys na hodně let," upřesnil soudce. Celkem mělo jít asi o sedm milionů korun.

Soud neakceptoval tvrzení obžalovaných, že téměř všechny peníze byly použity na nové vybavení pracoviště a jejich další vzdělávání. Naopak státní zástupce Ivo Hán to připouští. Přesto se ale odvolal. "Nejsem spokojen s tím, že senát nehodnotí jednání obžalovaných jako jednání členů organizované skupiny," doplnil.

Podle soudu byla totiž tato skupina organizována pouze v rámci zdravotnické činnosti, nikoliv ve smyslu trestního zákona.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme