Obchodník z Čáslavi porazil u soudu mocné Rusko

Nenápadný český vynálezce a obchodník porazil ruský stát v průlomovém soudním sporu. Doposud cizinci museli platit sedmkrát vyšší poplatky v patentovém řízení než Rusové. To se nelíbilo Janu Topolovi z Čáslavi, který pro ruský trh vyrábí originální biologické čističky odpadních vod. Podal žalobu a jak Radiožurnál zjistil, Vrchní arbitrážní soud v Moskvě jeho argumenty uznal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Topol

Jan Topol | Foto: Jan Rosenauer

Prošedivělý a vždy hladce oholený šedesátník Jan Topol obchoduje v Rusku už přes deset let. Dříve tam biologické čističky na základě vlastního patentu i vyráběl. Jenže technologii okopírovali jeho bývalí ruští partneři a začali vyrábět stejný produkt pod jiným názvem. Šedesátník z Čáslavi se snaží svoje práva hájit, Radiožurnálu ale řekl, že jako cizinec je kvůli sedminásobně vyšším poplatkům v nevýhodě.

„Oni dají žádost o zrušení mého patentu prakticky zadarmo a já to musím obhajovat za velké peníze. A to není jenom jeden patent a jedno řízení. Těch jsou desítky."

Topol mluví klidným hlasem, dobrácky se usmívá, ale v byznysu se nepochybně vyzná. Když však něco neví, hned zvedne telefon a volá do Moskvy advokátovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

„Já jezdím do Ruska tak dvakrát ročně. Spory řeší advokát a nemá to lehké. Už dvakrát ho přepadli a strašně zbili a zřejmě to souvisí s těmi mými spory. Ale dokázat to nemůžeme."

Vyšší poplatky pro cizince u soudů a při různých řízeních jsou v Rusku běžné. Stejně jako v galeriích a muzeích. Český rozhlas zjistil, že v případě patentového řízení využil Topolův advokát Alexandr Osokin Smlouvu o partnerství a spolupráci z roku 1994 mezi Evropskou unií a Ruskou federací.

„Jejím cílem sice bylo zlepšit podmínky spolupráce, v Rusku ji ale často považují jen za cár papíru. Vrchní arbitrážní soud ale vyslal jasný vzkaz - diskriminace zahraničních firem je nepřípustná."

Čeká se na vstup Ruska do WTO

Ochrana duševního vlastnictví v Rusku je pro zahraniční investory bolavá kapitola. Nelegální kopírování patentů je časté a vymáhání mnohdy nikam nevede. Ví to i Frank Schauff z moskevské Asociace Evropského průmyslu. Českému rozhlasu řekl, že situace se v posledních letech začíná zlepšovat.

„S úřady - včetně patentového - vedeme intenzivní dialog, a řekl bych, že naši pozici začínají chápat," říká německý manažer, který věří, že další posun by mohl přinést vstup Ruska do Světové obchodní organizace, která podobný přístup neumožňuje.

Ruský právník Alexandr Osokin, který zastupuje Jana Topola | Foto: Michail Fedin

„Změny jistě nepřijdou okamžitě, během 10 až 15 let ale podobná praxe určitě zmizí."

Český vynálezce a obchodník Jan Topol podal žalobu ve vlastní režii a nepožádal o pomoc ani stát, ani CzechInvest nebo třeba Hospodářskou komoru. Soud podle Topola rozhodl velice rychle v řádu měsíců. V návaznosti na rozsudek Vrchního arbitrážního soudu teď podá další žalobu. „Budu žádat o vrácení všech poplatků."

Podobnou radu má i pro další obchodníky z Evropské unie, protože výrok arbitráže považuje za precedens. Podle znalců ruských poměrů to ale nepůjde tak snadno.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme