Větší obchody kvůli státnímu svátku opět zavřou. Výjimku mají ty v místech s velkou koncentrací lidí

Větší obchody v Česku budou ve čtvrtek kvůli státnímu svátku zavřené. Opatření se týká všech prodejen s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních a je zajištěné zákonem o prodejní době v maloobchodě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavřeno a zamčeno.

Větší obchody v Česku budou ve čtvrtek kvůli státnímu svátku zavřené (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Otevřené můžou zůstat menší prodejny. Na ty ale není dobré spoléhat, protože často chtějí dát svým zaměstnancům volno. Zákonem se navíc nemusí řídit ani obchody na místech, kde je větší koncentrace lidí.

Z 3,9 na 1,8 procenta. Meziroční pokles maloobchodních tržeb v červenci zpomalil

Číst článek

„Výjimkou jsou obchody na nádražích, na letištích, čerpací stanice nebo lékárny. Ty samozřejmě zůstávají v provozu, jak je potřeba,“ vysvětluje Radiožurnálu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Otevřeno můžou mít i velkoobchody.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době dlouhodobě kritizují. Naopak odboráři usilují o to, aby se ten zákaz rozšířil na všechny svátky. V současnosti se opatření týká jen některých.

Konkrétně jde o 28. září, 28. října nebo vánoční svátky s výjimkou Štědrého dne. Zavřeno je také na Nový rok, na Velikonoční pondělí a 8. května. Zbylé státní svátky můžou mít prodejny v Česku otevřeno.

Dodržování zákona hlídá Česká obchodní inspekce. V případě jeho porušení může udělit pokutu až milion korun.

Eliška Balcárková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme