Obchvat okolo Břeclavi má zelenou, rozhodl soud. Nařídil ale vysadit stromy a vytvořit tůňky

Obchvat okolo Břeclavi se může postavit. Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který loni stavbu pozastavil. Informovala o tom mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Obchvat má vést chráněným územím, aktivisté proto žádali takzvané naturové hodnocení. Podle soudu ale není nutné, ochranu území mají zajistit kompenzační opatření. Krajský soud se tímto rozhodnutím musí řídit.

Tento článek je více než rok starý.

Brno/Břeclav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava, dopravní zácpa, auto, auta, kolona (ilustrační foto)

Doprava, dopravní zácpa, auto, auta, kolona (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Obchvat Břeclavi se plánuje už dlouhé roky. Z města má odvést dopravu ze silnice I/55, která Břeclavi působí velké dopravní komplikace.

U krajského soudu ale loni v březnu uspěly spolky Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu a Voda z Tetčic, které se dožadovaly takzvaného naturového posouzení. Krajský soud nařídil zpracovat posouzení vlivu na životní prostředí.

Obecně posuzování vlivu staveb na životní prostředí se nazývá EIA, naturové hodnocení se provádí stejným způsobem, ale je zaměřené na ochranu evropsky významných lokalit nebo ptačích oblastí.

Vysazení stromů a vznik tůněk

Nejvyšší správní soud ale nyní konstatoval, že naturové hodnocení není nutné provést, protože z ustálené rozhodovací praxe Soudního dvora Evropské unie vyplývá, že se povinnost nevztahuje na projekty s podanou žádostí před vstupem členského státu do Evropské unie.

Ministr Ťok zrušil stavební povolení na úsek dálnice D11. ŘSD vzalo zpět žádost o jeho vydání

Číst článek

U obchvatu Břeclavi byl formálně projekt zahájený v listopadu roku 2003, Česká republika vstoupila do EU až v květnu 2004.

Podle mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylvy Dostálové se unijní ochrana uplatní i v tomto případě, avšak nikoliv prostřednictvím naturového hodnocení.

Nejvyšší správní soud uvedl, že je nezbytné zajistit především kompenzační opatření. Obsahují například výsadbu stromů nebo vytvoření tůněk pro chráněné živočichy i kosení luk a odstranění nepůvodních druhů.

Úspěch, ani prohra, hodnotí Děti Země

„Není to ani úspěch, ani prohra. Naturační řízení sice neproběhne, ale byla uložena rozsáhlá kompenzační opatření," zhodnotil rozhodnutí Miroslav Patrik z organizace Děti Země.

Podle něj se bude muset odhadem pět až sedm let čekat, zda budou kompenzační opatření funkční, potom bude projekt moci postoupit.

Rozhodnutí přivítal starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region). „Pro nás je to pozitivní zpráva a krok dobrým směrem," podotkl.

Rozhodnutí zatím nemá Ředitelství silnic a dálnic ČR. „Obecně lze ale říct, že jakékoliv odblokování přípravy liniové stavby, kterou někdo blokuje z nějakých neracionálních důvodů, je dobré. Pokud se postupem času dostaneme do legislativního procesu, který umožní připravovat velké stavby, aby netrpěly obstrukcemi, bude to velké vítězství," řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme