Obcím by měla proti extremistům pomoci novela shromažďovacího zákona

Efektivně čelit extremismu, to by měla městům a obcím umožnit novela shromažďovacího zákona. Dnes ji výbor pro lidská práva doporučil Senátu ke schválení. Zákonodárci o ní rozhodnou na schůzi, která začíná zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod neonacistů Kladnem | Foto: Pavel Pavlas

Senátoři by měli novelu bez problémů schválit. Díky ní by se nově prodloužila lhůta magistrátu nebo radnice pro zákaz ohlášeného shromáždění ze tří kalendářních dnů na tři pracovní. Podle předsedy výboru pro lidská práva Jaromíra Jermáře z ČSSD novela obcím pomůže:

"Pokud například někdo podal ohlášení v pátek, tak na rozhodnutí byl de facto jen jeden pracovní den. Díky novele se to prodlouží, aby obce měly větší pracovní prostor a mohly prozkoumat, jestli akce není spojená s akcí extremistů."

Představitelé některých měst a obcí by chtěli třidenní lhůtu ještě prodloužit. Primátor Ústí nad Labem Jan Kubata navrhuje jiná opatření:

"Já si myslím, že bychom se spíš měli podívat na správní výkon, na to jakým způsobem ho můžeme omezit a ohraničit rozsah pochodu, jakým způsobem můžeme rozpoznat projevy neofašismu a rozpustit danou akci. Měli bychom komunikovat s ministerstvem vnitra a ustanovit určitou poradní komisi, kam se mohou obce obracet."

Kubata si nemyslím, že by se musel kvůli těmto opatřením měnit zákon: "Spíše bychom měli upřesnit výkonné mechanismy a pomoci starostům bránit se projevům neofašismu v jejich městech."

Právě kvůli nárůstu extremismu v Česku zákon připravil ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Novelu shromažďovacího zákona už schválila Poslanecká sněmovna. Teď ještě novelu musí schválit Senát a podepsat prezident Václav Klaus.

Přečtěte si také:
Vnitro představí manuál pro obce, jak postupovat proti akcím extremistů
Obce a města mají manuál, jak čelit akcím extremistů
Úřady zřejmě dostanou více času k zákazu extremistické akce
Narůstající extremismus pravicových radikálů
Ústí nad Labem se připravuje na pochod neonacistů

Lenka Jansová, Lenka Rafaelová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme