Obcím už nic nebrání v regulaci hazardu podle vlastního uvážení

Města a obce budou mít možnost ovlivnit, kolik bude na jejich území videoloterijních terminálů. Původně nesměly do jejich provozu zasahovat až do roku 2014. Ústavní soud ale vyhověl stížnosti Klatov a zrušil příslušnou pasáž novely loterijního zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle soudce zpravodaje Miloslava Výborného omezovala novela loterijního zákona právo obcí na samosprávu.

„Součástí práva na samosprávu je také možnost obcí prostřednictvím vydáváním obecně závazných vyhlášek regulovat provoz interaktivních videoloterijních terminálů na svém území. Pokud tedy napadené ustanovení možnost regulovat provoz terminálů byť jen dočasně vylučuje, jedná se o zásah do ústavně garantovaného práva na samosprávu,“ zdůvodnil rozhodnutí Výborný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na verdikt soudu reagovali v Ozvěnách dne Radiožurnálu Matěj Hollan a občanského sdružení Brnění a Jan řehola za ministerstvo financí

Na dnešní verdikt Ústavního soudu čekalo mnoho měst a obcí, které trápí problém gamblerství. Provozovatelé heren totiž často cílí na lidi, kteří se nacházejí v obtížných životních situacích, a cíleně otevírá herny i v místech, kde se koncentruje chudoba. Tam pak roste kriminalita.

Právo regulovat na svém území výherní přístroje všech typů přiznávají obcím už starší nálezy Ústavního soudu. Obce ale kvůli novele loterijního zákona až do konce roku 2014 neměly šanci provoz videoloterijních terminálů povolených ministerstvem financí ovlivnit.

Proti tomu se na ústavní soudce obrátilo několik starostů. Jako modelový příklad posloužila stížnost města Klatovy. Tamní starosta Rudolf Salvetr z ODS dnešní rozhodnutí soudu vítá.

„Co se týká zařízení, o kterých byla dnes řeč, těm jsme dlouhodobě dávali stanovisko, že si je na území města nepřejeme, nicméně ministerstvo financí je stabilně povolovalo přes nesouhlas města. Z čili tohoto pohledu jsme rádi, že nám dalo rozhodnutí Ústavního soudu zapravdu,“ řekl starosta v České televizi.

Provozovatelé terminálů hrozí arbitrážemi

Ministerstvo financí verdikt nechápe jako pokyn k plošnému rušení licencí. Nejprve se chce seznámit s důvody, proč soudci takto rozhodli, a teprve pak zruší ta povolení, která jsou v rozporu s obecně přijatou vyhláškou.

Podle ředitele odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi z ministerstva financí Jana Řeholy úřad udělá vše pro to, aby se tak stalo co nejrychleji. „Na druhou stranu již nyní je potřeba uvědomit veřejnost, že není možné k jednomu datu zrušit všechna povolení, protože řízení závisí na součinnosti s držiteli daných povolení, kteří mají podle správního řádu opravné prostředky proti postupu ministerstva,“ upozornil Řehola.

Provozovatelé terminálů opakovaně varovali, že snaha o úplné vymýcení hazardu povede k jeho přesunu do ilegality. Ochrany svých investic se chtějí domáhat mezinárodnímu arbitrážemi a po státu budou požadovat desítky miliard korun.

Herna, videoterminál (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Je tady ústavou garantováno právo na ochranu investic, tudíž určitě vzneseme nároky za majetkové škody. Je to skutečně velký zásah do legálního průmyslu, kterým loterie a jiné podobné hry jsou,“ potvrdil zástupce provozovatelů Petr Vrzáň.

Bojovníci proti hazardu tyto obavy nesdílejí. „Ústavní soud dneska jasně řekl, že státu vůbec žádné arbitráže nehrozí a nikdy nehrozily za to, když bude hazard regulovat. Hazard totiž není normální podnikání, ale velmi specifické a neplatí pro něj běžná pravidla. Takže když se stát rozhodne tohle podle nás dosti šílené odvětví zrušit, tak k tomu má plné právo a hazard má smůlu,“ podotkl předseda občanského sdružení Brnění Matěj Hollan.

Řehola ovšem míní, že hrozba arbitráží je reálná. „Provozovatelé a zahraniční investoři mají svá práva a určitě mají možnost obrátit se jednak na mezinárodní arbitráže, jednak na národní soudy s náhradou škody, protože zásah do práv to jednoznačně je,“ řekl.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme