Po kůrovcové kalamitě se město Dačice připravuje na období sucha

Kůrovcová kalamita na Dačicku je u konce. Zmizely s ní tisíce hektarů lesa. Region se teď obává prohlubování sucha, které zažil už v předchozích letech. Přestože jde podle hydrologů o běžně se opakující epizody, holiny po těžbě bez stromů a pole s melioracemi nedokážou vodu v krajině udržet.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po kůrovcové kalamitě se Dačicko obává opětovného boje se suchem. | Foto: Lucie Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

Město proto chce do místních částí zavést vodovod, parkoviště i veřejné budovy přizpůsobit pro hospodaření s dešťovou vodou, budovat nové rybníky a ty staré opravovat. Ani kapku vody nechce nechat odtéct zbytečně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dačicích natáčela Lucie Hochmanová

Například do opravy hrází dvou rybníků investují Dačice více než tři miliony korun, na projekt získaly dotaci od ministerstva pro životní prostředí. Kromě záchrany biotopu pro zvlášť chráněné živočichy, jako je čolek horský, skokan krátkonohý nebo ropucha obecná, si od investice město slibuje i to, že zadrží vodu v krajině.

Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

Číst článek

Díky deštivému loňskému roku a dostatečné sněhové pokrývce jsou teď hladiny podzemních vod na Dačicku mírně nad normálem. Poslední měsíc ale v regionu nepršelo, a to se začíná podle hydroložky Hany Hornové projevovat na povrchových vodách.

O tom, jestli Dačicko čeká další suchý rok, rozhodne až počasí dalších měsíců. Radnice se přesto na suchou epizodu chystá a snaží se budovat tůně i zachytávat dešťovou vodu na parkovišti nebo ze střechy mateřské školy, aby tak město alespoň malým zlomkem nahradilo funkci lesů, které z regionu zmizely kvůli kůrovci.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme