Lidé na vesnicích dlouhodobě nechtějí kandidovat. Ministerstvo vnitra plánuje, že jim obec zruší

Stát chce rušit obce, kde lidé dlouhodobě nechtějí kandidovat do zastupitelstva. Počítá s tím návrh nové koncepce veřejné správy, který vládě předložilo ministerstvo vnitra. Resort by chtěl v takovém případě obec sloučit s jinou. Uklidňuje přitom, že by se to stávalo jen ojediněle. Některé obce se ale podle zjištění Radiožurnálu obávají, že tím obyvatelé ztratí kontrolu nad místním děním.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecní úřad (Ilustrační foto)

Novinka je součástí chystané koncepce veřejné správy od roku 2021, kterou ministerstvo v říjnu předložilo vládě. Ilustrační foto | Foto: Filip Novotný | Zdroj: Český rozhlas

Jednou takovou obcí je středočeský Roblín, který leží nedaleko lomu Velká Amerika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Václava Štefana o záměru rušit obce

Vesnici s 230 obyvateli rozdělil spor o znovuotevření lomu na vápenec. Nikdo kvůli tomu loni nechtěl kandidovat do zastupitelstva, a tak se tu volby - stejně jako v dalších 16 obcích, kde nebyl dostatečný počet kandidátů - nekonaly. Správce obce, tedy úředník přidělený státem, pak zajišťoval jen to nejnutnější.

Letos v lednu už se vedení Roblína zvolit podařilo a obec díky tomu nepřišla o dotaci na kanalizaci.

Lidé zvolili nová zastupitelstva ve 31 obcích 13 krajů. Účast v doplňujících volbách byla 70 procent

Číst článek

„Jestliže se nezvolí zastupitelstvo a obec ‚spadne‘ pod větší obec, tak vlastně přijdete o pravomoc rozhodovat si, co se v dané části bude dít. Jde o rozpočet, o peníze,“ říká pro Radiožurnál nezávislý starosta Roblína Milan Moucha.

Vlastní vedení

Sloučení obce s jinou by podle ministerstva vnitra znamenalo její faktický zánik. Touto možností chce především přimět lidi, aby se víc podíleli na správě obcí. K jejich připojování k jiným by docházelo jen v ojedinělých případech.

„Ministerstvo vnitra v žádném případě nepočítá s významnou redukcí počtu obcí nebo s jejich plošným slučováním. Mohlo by jít především o obce, kterým se z nějakých důvodů nedaří sestavit žádnou kandidátní listinu pro termín řádných komunálních voleb. Dlouhodobé řešení přes správce obce nelze považovat za systematické,“ říká mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Novinka je součástí chystané koncepce veřejné správy od roku 2021, kterou ministerstvo v říjnu předložilo vládě. Jde o strategický dokument, z něhož se čerpá při přípravě zákonů.

Kojčice u Pelhřimova mají starostu, který není členem zastupitelstva. Zcela podle pravidel

Číst článek

Se slučováním obcí nakonec souhlasil i Svaz měst a obcí. „Není možné donekonečna opakovat volby. Není možné v podstatě státu říkat a zatěžovat ho tím, ať tam neustále vyčleňuje správce obce, ačkoliv by si právě lidé v dané lokalitě měli zvolit vlastní vedení, a tím právě projevit vůli dělat samosprávu,“ míní jeho místopředseda Pavel Drahovzal.

Proti je naopak Sdružení místních samospráv, podle něhož by měl stát hledat jiné řešení. Například snížit počet zastupitelů tam, kde se nedaří naplnit kandidátky.

Zájem lidí kandidovat v komunálních volbách se dlouhodobě snižuje. V roce 2018 se o místa obecních zastupitelů hlásilo 216 tisíc zájemců, o čtyři roky dříve jich bylo o 17 tisíc víc.

Rozhodnutí státu sloučit obec s jinou by lidé mohli zvrátit v místním referendu. To je v současnosti cestou, jako se obyvatelé sami mohou dobrovolně rozhodnout připojit k jiné obci.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme