Obec Lety nechala odstranit kámen instalovaný Národní stranou

Lety u Písku nechaly odstranit kámen, který na obecním pozemku u bývalého romského tábora instalovala Národní strana. Té dala obec čas do dnešní 18. hodiny, aby kámen odstranila sama. Kámen s nápisem Obětem označila NS za památník obětem druhé světové války. Obec ale s jeho umístěním nesouhlasila. Proti památníku protestovaly i romské organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sporný kámen v Letech u Písku | Foto: ČTK

Národní strana považuje odstranění pomníku za krádež a chce podat trestní oznámení. I přes odstranění kamene chtějí její členové v sobotu do Letů přijet, aby tam uspořádali pietní akt.

Mezitím ministr kultury Vítězslav Jandák oznámil, že nevyhoví žádosti Národní strany a kámen, který jako památník obětem druhé světové války instalovala v obci Lety u Písku, neprohlásí za kulturní památku. Památník romským obětem druhé světové války by uvítal, ale na nějakém důstojném místě.

Je také pro to, aby se vepřín, který stojí na místě někdejšího sběrného tábora pro Romy, neboural. Pro zřízení nového vepřína je v případě, že na něj Česká republika dostane peníze od Evropské unie. Obec Lety trvá na tom, aby Národní strana kámen odstranila z obecního pozemku. V Letech stál v roce 1942 sběrný tábor, ve kterém zahynulo přes 300 Romů.

Proti instalaci pomníku Národní stranou vystoupili zejména romské organizace a obhájci lidských práv. Nacionalistická Národní strana totiž popírá, že by se jednalo v případě Letů o holocaust. Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek považuje čin nacionalistů za provokaci: "Já jsem proti tomu, aby se tomu říkalo památník a je to takový neonacistický zásah."

Národní strana totiž dlouhodobě rozdmýchává spor o to, zda případě Letů u Písku šlo o koncentrační nebo pracovní tábor. Takové dohady jsou podle Karáska trapné: "Protože v něm byli lidé z rasistických důvodů nuceni k těžké práci se záměrem je touto prací zničit - tak to napsal Simon Wiesenthal." Na vykoupení vepřína v Letech u Písku vytvoří ministerstvo financí finanční rezervu.

Ministr Bohuslav Sobotka se na tom dohodl s premiérem Jiřím Paroubkem. Už dříve Paroubek ohlásil, že vláda chce pozemek vykoupit od vlastníka vepřína, který byl na místě bývalého tábora postaven. Vepřín by měl z místa s pohnutou historií zmizet i podle řady nevládních organizací.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme