Obecná pravidla pro rozpuštění sněmovny nakonec poslanci řešit nebudou

Současná Poslanecká sněmovna možná do konce svého funkčního období nerozhodne o senátní novele Ústavy, která by natrvalo stanovila snadnější cestu pro rozpuštění dolní komory Parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

paragraf | Foto: Archiv ČRo

Poslanci dnes na návrh občanského demokrata Marka Bendy vyřadili závěrečné schvalování novely z programu červnové schůze sněmovny. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by se ale do budoucna mělo snazší rozpuštění sněmovny do Ústavy zakotvit:

"Já jsem přesvědčen, že ten senátní návrh je dobrým systémovým řešením. V tuto chvíli ale neexistuje dostatečná nejenom ústavní ale dokonce ani prostá většina pro jeho přijetí.Je to škoda, protože je to systémové opatření, které by zkvalitnilo podobu české Ústavy. Já jsem přesvědčen, že tato systémová změna by se měla stát součástí našeho ústavního pořádku," dodal.

Senátním návrhu počítal s tím, že po vládní demisi musí s návrhem prezidenta na rozpuštění sněmovny souhlasit nejméně sto jedna poslanců. Tuto cestu k předčasným volbám chtěla řada zákonodárců využít už pro zajištění voleb letos na podzim. Nepodařilo se jim to ale včas prosadit.

Obě komory proto nakonec schválily jednorázový zákon. To ale podle některých poslanců i senátorů nebylo ústavně čisté. Chtěli proto zajistit dlouhodobější řešení.

Přečtěte si také:
Bude možné rozpustit sněmovnu jinak než jednorázovým zákonem?
Senát umožnil rozpuštění Poslanecké sněmovny
Někteří senátoři mají výhrady vůči zákonu o rozpuštění sněmovny
Sněmovna otevřela cestu k předčasným volbám
Poslanci rozhodnou o zkrácení funkčního období sněmovny
Sněmovna je krok od schválení předčasných voleb
Sněmovna v prvním kole podpořila zákon o předčasných volbách
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme