Obecní referenda jsou stále oblíbenější, ukazují data Transparency International

Češi mají stále větší zájem o pořádání místních referend. Vyplývá to z analýzy neziskové organizace Transparency International, která porovnávala počet všelidových hlasování v letech 2006 až 2014. Nejčastěji v nich lidé hlasují o obecním majetku, developerských záměrech v obci nebo o tom, jak regulovat hazard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o hazardu | Foto: Český rozhlas

Před dvěma lety organizátoři připravili téměř padesát hlasování, což je nejvíc za posledních deset let. V některých případech jsou ale proti referendu radnice a pořadatelům pak kladou překážky.

„V reakci na činnost přípravného výboru se iniciativy chopí obec sama a vyhlásí referendum třeba s otázkou, která je podobná, nicméně může být zavádějící nebo v termínu, který je odlišný. Cílem je, aby se referenda zúčastnil menší počet voličů, popřípadě aby byli zmateni,“ popisuje Radim Bureš z Transparency International.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelům Plzně se v referendu podařilo zastavit výstavbu velkého obchodního domu v centru města. Víc od Lubomíra Smatany

I proto ze skoro padesáti referend v roce 2014 platila jen zhruba polovina. Nejčastěji k hlasování nepřišel dostatečný počet lidí. Platné je totiž takové referendum, ve kterém se vyjádří alespoň 35 procent oprávněných voličů. Transparency International navrhuje tento limit snížit.

„Toto kvórum není složité pro menší obce, ale v okamžiku, kdy děláte referendum ve velkém městě, tak dosáhnout toho, aby se ho zúčastnilo 35 procent oprávněných voličů, může být velmi obtížné,“ tvrdí Radim Bureš.

Že referenda nejčastěji neplatí kvůli malému počtu hlasujících, potvrdil i ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

„Občas také mají města pocit, že to má spíše za cíl zviditelnit tu konkrétní stranu, která je s referendem spojená, než aby se jednalo o rozhodování občanů,“ dodal Jiránek.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme