Oběd zdarma ve školách a školkách zlepšuje docházku i studijní výsledky dětí z chudých rodin

Možnost mít ve školce nebo škole oběd zdarma díky dotacím od státu zlepšuje docházku i studijní výsledky téměř tří čtvrtin dětí ze sociálně slabých či přímo chudých rodin. Vyplývá to z analýzy, kterou pro nadaci Open Society Fund zpracovala společnost Median. Peníze na obědy pro děti nabízí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ve škole. Ilustrační foto. | Foto: Megan Soule | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Analýza společnosti Median se zaměřila na děti z víc než čtyř set sedmdesáti mateřských a základních škol. Třeba právě ve školkách se podle sedmdesáti procent ředitelů u dětí s dotovanými obědy zlepšila docházka. Na základních školách je to trochu jinak, vysvětluje socioložka společnosti Median Lea Michalová.

Poslední rok mateřské školy: rodičům, kteří děti k zápisům nepřivedou, hrozí pokuta

Číst článek

Nárok na dotované obědy mají děti těch rodičů, kteří pobírají delší dobu dávky v hmotné nouzi. O peníze se musí přihlásit jednotlivé kraje. Ne všechny to ale využívají. Třeba v minulém školním roce dotace z projektu Obědy do škol čerpaly čtyři z nich. Lucie Plešková z nadace Open Society fund vysvětluje, proč není zapojení plošné.

V novém školním roce už se do operačního programu přihlásilo 8 krajů a celkem by mělo díky dotacím zdarma ve škole obědvat zhruba 10 tisíc dětí. Další peníze na obědy dává i rezort školství. Ten je rozděluje přes neziskové organizace a pro rok 2017 je to 30 milionů.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme