Oběd zdarma ve školách a školkách zlepšuje docházku i studijní výsledky dětí z chudých rodin

Možnost mít ve školce nebo škole oběd zdarma díky dotacím od státu zlepšuje docházku i studijní výsledky téměř tří čtvrtin dětí ze sociálně slabých či přímo chudých rodin. Vyplývá to z analýzy, kterou pro nadaci Open Society Fund zpracovala společnost Median. Peníze na obědy pro děti nabízí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ve škole. Ilustrační foto. | Foto: Megan Soule | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Analýza společnosti Median se zaměřila na děti z víc než čtyř set sedmdesáti mateřských a základních škol. Třeba právě ve školkách se podle sedmdesáti procent ředitelů u dětí s dotovanými obědy zlepšila docházka. Na základních školách je to trochu jinak, vysvětluje socioložka společnosti Median Lea Michalová.

Poslední rok mateřské školy: rodičům, kteří děti k zápisům nepřivedou, hrozí pokuta

Číst článek

Nárok na dotované obědy mají děti těch rodičů, kteří pobírají delší dobu dávky v hmotné nouzi. O peníze se musí přihlásit jednotlivé kraje. Ne všechny to ale využívají. Třeba v minulém školním roce dotace z projektu Obědy do škol čerpaly čtyři z nich. Lucie Plešková z nadace Open Society fund vysvětluje, proč není zapojení plošné.

V novém školním roce už se do operačního programu přihlásilo 8 krajů a celkem by mělo díky dotacím zdarma ve škole obědvat zhruba 10 tisíc dětí. Další peníze na obědy dává i rezort školství. Ten je rozděluje přes neziskové organizace a pro rok 2017 je to 30 milionů.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme