Obětem domácího násilí už pět let pomáhají intervenční centra

Už pět let fungují v Česku intervenční centra. Poskytují pomoc těm, kdo jsou ohroženi násilným chováním svých blízkých.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí

Domácí násilí | Foto: Policie ČR

Předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center Martina Vojtíšková si nejvíce považuje toho, že služba těchto center má své opodstatnění.

„Že slouží klientům, že jsme se za těch pět let naučili spolupracovat s dalšími subjekty, tak jak nám ukládá zákon na ochranu při domácím násilí. Čili že jsme se naučili spolupracovat s policií, s oddělením sociálně právní ochrany dítěte, s justicí a dalšími krizovými službami, které v České republice fungují,“ řekla Vojtíšková Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

S předsedkyní Asociace pracovníků intervenčních center Martinou Vojtíškovou mluvila ve Světě o deváté redaktorka Rádia Česko Magdalena Trusinová

Nejvíce případů domácího násilí, respektive případů vykázání násilníka, je za poslední tři roky podle statistik v Ústeckém kraji a na severní a jižní Moravě. Míra výskytu těchto případů podle Vojtíškové přitom nesouvisí s ekonomickou a sociální situací v rodinách.

„Zdá se, že v poslední době je to faktor, který možná přinesl více domácího násilí. Pravda je ale taková, že k domácímu násilí dochází i v rodinách sociálně zdatných a že domácí násilí jde skutečně napříč rodinami, nezáleží na vzdělání, finanční situaci rodiny. Je to fenomén, který se může objevit v každé rodině,“ uvedla.

Intervenční centra se do budoucna chtějí více zaměřit na pomoc rodinám v případech, kdy institut vykázání byl využit jako preventivní opatření a rodinu je možné ještě terapií sanovat.

„Dál bychom se chtěli zaměřit na případy, kde není možné rodinu sanovat a kde potom následně chybí bezplatná dlouhodobá terapeutická péče pro oběti domácího násilí a jejich děti, která by navazovala na péči v sociálních službách nebo intervenčních centrech. A navíc péče psychologa je pro mnohé oběti a jejich děti v tuto chvíli hodně finančně nedostupná,“ přiblížila Vojtíšková a pokračovala:

„Někdy si i myslíme, že policisté nevyužívají vykázání jako preventivního opatření a že některé případy domácího násilí i 5 let po fungování zákona na ochranu při domácím násilí končí u přestupkových komisí. Oběti tak není dána možnost v klidu, v průběhu vykázání, bez přítomnosti agresora řešit si své záležitosti.“

Právě zlepšení spolupráce s policií je jedním z témat dnešní konference Asociace pracovníků intervenčních center v Česku, která se koná v Praze.

mta, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme