Oběti budou ve věznicích navštěvovat pachatele. Rozhovor má pomoci oběma
Do českých věznic mají už brzy začít chodit i oběti trestných činů. Bavily by se s pachateli násilí, kteří se chtějí napravit. Projekt má pomoci oběma stranám. Oběti by se díky němu mohly lépe vyrovnat s nepříjemným zážitkem, trestanci zase se svojí vinou. V Evropě už takový model funguje. Česko zatím čeká na rozhodnutí, kde se nápad vyzkouší.
Za vězni nebudou chodit přímo jejich oběti. Mělo by to být jen setkání odsouzených a těch, kterým někdo vážně ublížil.
„Pachatelé spáchali něco jiného, oběti mají jiné své viníky. Za pomocí facilitátorů, asistentů čili skupiny 14, 16 lidí si vzájemně sdělují svoji zkušenost. Co se v životě přihodilo, co se stalo špatně na obou stranách,“ vysvětlila ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství Gabriela Kabátová.
Podrobnosti o připravovaných setkáních pachatelů s obětmi trestných činů zjišťovala Lenka Jansová
Podobná setkání fungují v řadě evropských zemí, třeba v Německu, Itálii, Maďarsku nebo ve Velké Británii.
„U té oběti se startuje uzdravovací proces. Mohu za někým přijít a mohu mu sdělit, co se mi přihodilo. Čím víc o tom mluvím, tím víc ventiluju svůj problém a zbavuju se napětí, nedémonizuji si pachatele, věznici a tak dále.“
„U pachatelů je to trošku jinak. Tam doufáme v empatii, která je zase uzdravující ve smyslu – uvědomím si, co jsem udělal konkrétnímu člověku,“ dodala Gabriela Kabátová.
Setkávání už zaštiťujíí i jiné organizace
O smíření pachatele a oběti se v Česku snaží také Probační a mediační služba. Organizuje například setkání obou stran během trestního řízení.
„Velkou část naší agendy tvoří dopravní nehody, to znamená ublížení na zdraví z nedbalosti, takže tam se samo nabízí řešení společným setkáním a myslím si, že máme velice dobré výsledky. Poškození odcházejí s nějakou kompenzací, vysvětlí si průběh dopravní nehody, jak k tomu došlo a samozřejmě to má potom vliv i na trestní řízení pro obviněného,“ řekla Stanislava Sváčková z Probační a mediační služby v Praze.
Odsouzeným a propuštěným vězňům i jejich rodinám pomáhá také léta kazatel Církve bratrské Jan Valeš. Platí podle něj, že čím horší jsou následky, tím těžší je i smíření.
„Četl jsem dopis, kde ta rodina řekla, že nechtějí, aby jim přišel na oči. Dokonce v jednom případě to bylo tak, že on přišel na hrob ženy, které zavinil smrt svojí jízdou autem, a když se to dozvěděli její příbuzní, tak málem přišel o život,“ popsal své zkušenosti.
Projekt Mezinárodního vězeňského společenství s názvem Building Bridges, tedy stavění mostů, hodnotí kladně řada psychologů. Upozorňují ale, že je nutné vybrat odsouzené, kteří jsou schopni chybu uznat, a oběti, které mají sílu a důvod se s nimi setkat.