Oběti budou ve věznicích navštěvovat pachatele. Rozhovor má pomoci oběma

Do českých věznic mají už brzy začít chodit i oběti trestných činů. Bavily by se s pachateli násilí, kteří se chtějí napravit. Projekt má pomoci oběma stranám. Oběti by se díky němu mohly lépe vyrovnat s nepříjemným zážitkem, trestanci zase se svojí vinou. V Evropě už takový model funguje. Česko zatím čeká na rozhodnutí, kde se nápad vyzkouší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, mříže (ilustrační foto) | Foto: stock exchange | Zdroj: Stock Exchange | CC0 1.0

Za vězni nebudou chodit přímo jejich oběti. Mělo by to být jen setkání odsouzených a těch, kterým někdo vážně ublížil.

„Pachatelé spáchali něco jiného, oběti mají jiné své viníky. Za pomocí facilitátorů, asistentů čili skupiny 14, 16 lidí si vzájemně sdělují svoji zkušenost. Co se v životě přihodilo, co se stalo špatně na obou stranách,“ vysvětlila ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství Gabriela Kabátová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o připravovaných setkáních pachatelů s obětmi trestných činů zjišťovala Lenka Jansová

Podobná setkání fungují v řadě evropských zemí, třeba v Německu, Itálii, Maďarsku nebo ve Velké Británii.

„U té oběti se startuje uzdravovací proces. Mohu za někým přijít a mohu mu sdělit, co se mi přihodilo. Čím víc o tom mluvím, tím víc ventiluju svůj problém a zbavuju se napětí, nedémonizuji si pachatele, věznici a tak dále.“

„U pachatelů je to trošku jinak. Tam doufáme v empatii, která je zase uzdravující ve smyslu – uvědomím si, co jsem udělal konkrétnímu člověku,“ dodala Gabriela Kabátová.

Setkávání už zaštiťujíí i jiné organizace

O smíření pachatele a oběti se v Česku snaží také Probační a mediační služba. Organizuje například setkání obou stran během trestního řízení.

„Velkou část naší agendy tvoří dopravní nehody, to znamená ublížení na zdraví z nedbalosti, takže tam se samo nabízí řešení společným setkáním a myslím si, že máme velice dobré výsledky. Poškození odcházejí s nějakou kompenzací, vysvětlí si průběh dopravní nehody, jak k tomu došlo a samozřejmě to má potom vliv i na trestní řízení pro obviněného,“ řekla Stanislava Sváčková z Probační a mediační služby v Praze.

Odsouzeným a propuštěným vězňům i jejich rodinám pomáhá také léta kazatel Církve bratrské Jan Valeš. Platí podle něj, že čím horší jsou následky, tím těžší je i smíření.

„Četl jsem dopis, kde ta rodina řekla, že nechtějí, aby jim přišel na oči. Dokonce v jednom případě to bylo tak, že on přišel na hrob ženy, které zavinil smrt svojí jízdou autem, a když se to dozvěděli její příbuzní, tak málem přišel o život,“ popsal své zkušenosti.

Projekt Mezinárodního vězeňského společenství s názvem Building Bridges, tedy stavění mostů, hodnotí kladně řada psychologů. Upozorňují ale, že je nutné vybrat odsouzené, kteří jsou schopni chybu uznat, a oběti, které mají sílu a důvod se s nimi setkat.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme