Oběti německého fašismu by měly dostat druhou splátku odškodnění

Čeští občané, kteří byli vězněni v nacistických koncentračních táborech, začnou dostávat druhé splátky odškodnění. Dohodli se na tom ministr zahraničí Cyril Svoboda a představitelé Českoněmeckého fondu budoucnosti. Ministr za úspěch označil, že Česká republika je prvním státem, který vyplácení dokončuje. V první fázi vyplatila nadace českým obětem, asi 73.000 lidí, 160 milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncentrační tábor | Foto: Jewish Virtual Library

Druhá vlna odškodnění začne do Česka plynout z fondů německé nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost. Zatím je dostanou pouze oběti nacismu označovaní jako kategorie A, tedy lidé, kteří prošli fašistickými koncentračními tábory nebo srovnatelnými vězeními, případně jejich pozůstalí.

Oldřich Stránský, předseda České rady pro oběti nacismu, připomněl, že nárok na odškodnění mělo ještě před dvěma lety asi 9 000 lidí. Za tu dobu jich ale přibližně 1 500 zemřelo. Dnes se tak výplaty týkají zhruba 7 700 občanů.

Za několik měsíců by další výplaty měly dostávat další desítky tisíc lidí, kteří byli nasazeni v německém průmyslu, a to i na území tzv. Protektorátu Čechy a Morava.

První kolo splátek ve výši 75 procent celkové částky začalo v létě 2000 a skončilo letos na podzim. Jejich celkové vyplacení bylo podmínkou pro spuštění druhé etapy.

Odškodnění se vedle České republiky týká také například Polska, Běloruska, Ukrajiny a dalších zemí. Zástupci spolkové nadace doufají, že vyplatí odškodnění v co nejkratší době.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme