Oběti povodní může to nejhorší teprve čekat, varuje psycholog

Lidé se začínají vracet domů po rozsáhlých povodních. Čeká je odklízení škod a úklid. První pohled na poničený domov je šokující, daleko těžší ale může být období pozdější, varuje psycholog Jeroným Klimeš.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Trutnovsku začali likvidovat škody po povodních. Některé rodiny budou muset téměř všechno vyhodit

Na Trutnovsku začali likvidovat škody po povodních. Některé rodiny budou muset téměř všechno vyhodit | Foto: Václav Plecháček

První fázi reakce na následky katastrofy říkají odborníci „líbánky“. Jde o období, kdy nám příbuzní, známí a přátelé ochotně nabízí svou pomoc.

„Pak se štědrá ruka okolí poměrně rychle uzavře a lidi, i když potřebují, tak jim nikdo pomoc nedá. Tomu se v literatuře říká takzvaná druhá katastrofa, která přichází ve chvíli, kdy ani média, ani okolní lidi katastrofa vlastně nezajímá,“ říká Klimeš.

To nejtěžší proto podle jeho slov může lidi postižené povodní teprve čekat. Klimeš proto doporučuje vyžit pomoc, dokud je nabízena.

„Lidé, kteří jsou postižení, by měli počítat s tím, že pomoc, kterou získají teď, půjde snadno. A potom budou jen zděšení z toho, že okolí už jim vůbec nic nechce dát,“ varuje Klimeš.

Připravit se na povodně podle něj dopředu nejde, vše záleží na osobnosti konkrétního člověka. Dokonce ani ti, kteří již povodně zažili, nemusí mít nutně vybudovanou psychickou obranu před další katastrofou.

„Tam je těžké říct dopředu, zda daný člověk bude mít reakci konstruktivní, nebo fobickou,“ upřesňuje psycholog.

POVODNĚ ONLINE: Labe v Ústí je po kulminaci a začíná zvolna klesat

Číst článek

Pavla Firbacherová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme