Oběti sovětské okupace se snad dočkají odškodnění

Obětí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy mají šanci na odškodnění. Návrh příslušného zákona, který by to umožňoval, totiž opoziční ODS prosadila ve sněmovně do druhého čtení k dalšímu projednávání. I když přesné statistiky neexistují, podle kvalifikovaných odhadů by odškodnění mohli dostat přímí pozůstalí asi 250 zabitých lidí a dál také několik set zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Jak Radiožurnálu potvrdil jeden z autorů předlohy Hynek Fajmon z ODS, zákon by se vztahoval na celé období pobytu cizích vojsk u nás. Tedy od roku 1968 až do začátku 90. let. V případě mrtvých by odškodnění mohlo činit až milión korun.

Fajmon věří, že návrh i v dalších hlasováních sněmovna podpoří - byť s dílčími změnami: "Já si myslím, že bude dobrá vůle ve sněmovně. A že se najde v ústavně právním výboru řešení, které bude průchodné."

Pro se zatím také vyslovuje většina komunistů. Řada z nich ale požaduje, aby na odškodné přispěli také státy, odkud k nám cizí vojska přišla. Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše je navíc potřeba předlohu ještě po formální stránce dopracovat.

Podle premiéra Vladimíra Špidly jde o dobrou myšlenku, byť původní návrh vláda nedávno nepodpořila kvůli legislativním nedostatkům. Právě proto je teď předlohu potřeba podle premiéra ještě dopracovat: "Bude velmi vážně projednáván. V každém případě jde o zákon v citlivé věci, ale jak říkám, byl připraven velmi nedůsledně a nedobře. Možná se ho podaří zlepšit."

V listopadu totiž návrh na odškodnění vláda odmítla. Jak tehdy vysvětlila mluvčí kabinetu Anna Veverková, ministři odškodnění odmítli proto, že ho vyřešila smlouva mezi bývalým Sovětským svazem a Československem z konce roku 1968.

"Podle článku 10 této smlouvy škody způsobené sovětskými jednotkami nebo osobami k nim příslušejícími při plnění služebních povinností československým občanům nahradí vláda Svazu sovětských socialistických republik vládě Československé socialistické republiky ve výši stanovené na základě uplatněných nároků, atd. Dále se tehdejší vláda SSSR zavázala nahradit vládě ČSSR škody způsobené opomenutím osob příslušejících k sovětským vojskům, jichž se dopustily při pobytu tady," uvedla tehdy vládní mluvčí.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme