Oběti trestných činů by se mohly dočkat větších práv. Rozhodne sněmovna

Poslanci se dnes opět vrátili k návrhu zákona, který by měl ulehčit utrpení obětem trestných činů. Kromě finanční náhrady škod, kterou by platil stát, obsahuje řadu novinek, jako je například bezplatná právní a odborná pomoc nebo přítomnost takzvaného důvěrníka při vyšetřování. Obecně by oběti měly najít výraznější zastání ze strany policie i justice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí. Ilustrační foto.

Násilí. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Návrh zákona o obětech trestných činů je dílem bývalého ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila.

„Oběť se bude moci mnohem více účastnit jednotlivých procesních úkonů, získávat informace o věcech, které dosud neměla možnost získat, například otázka propuštění dotyčné osoby, která byla odsouzena za trestný čin, z detence nebo vězení,“ přiblížil některé novinky Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by se mělo zlepšit postavení obětí trestných činů, zjišťovala parlamentní zpravodajka Věra Masopustová

Návrh počítá s tím, že o propuštění pachatele z výkonu trestu by měla být oběť zpravena automaticky.

„Nebude to vymezeno jen na oběti určitého okruhu trestných činů, ale primárně to má význam u násilných trestných činů, kde oběť může být ohrožena například tím, že propuštěný pachatel může na oběť zaútočit, může ji začít vydírat a může se jí začít mstít,“ podotkl Pospíšil.

Za důležitý přínos považuje bývalý ministr také pravidla pro fungování neziskových organizací, které obětem trestných činů pomáhají, poskytují jim třeba právní nebo psychologickou pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka občanského sdružení Bílý kruh bezpečí Petra Vitoušová přiblížila, jak se změní například vyplácení peněžité pomoci obětem

„Vezměte si, že jste například obětí znásilnění, prožíváte obrovské trauma, a teď vůbec nevíte, co máte dělat. Do budoucna tady bude seznam organizací, které si najdete na internetu, například Bílý kruh bezpečí, vy se na ně budete moci obrátit a oni vám pomohou. Dneska nejsou žádná pravidla pro činnost takových organizací,“ uvedl Pospíšil.

Stát by měl podle jeho představ registrovaná sdružení podporovat skrze granty.

„Ono jde o pár peněz. Ono jde o peníze v řádech jednotek milionů, ale takovýmto organizacím to výrazně pomůže a pomoc poskytovaná obětem trestných činů bude opravdu kvalitní,“ řekl Pospíšil.

Další novinkou je to, že oběti bude moci při vyšetřování doprovázet takzvaný důvěrník, tedy někdo blízký. Doposud mohly mít jen zmocněnce. Nebo že oběti budou moci soudu předat takzvané prohlášení oběti o dopadu trestného činu na jejich život, které se založí do spisu a během líčení bude přečteno.

V Maďarsku zřídili pro oběti trestných činů speciální službu

Číst článek

„To znamená nad rámec té újmy na zdraví, psychické újmy, případně materiální škody může vyjádřit, jak trestný čin narušil její sociální vztahy, soukromý život a tak dále,“ popsala prezidentka sdružení Bílý kruh bezpečí Petra Vitoušová.

Poškození mají mít i šanci na rychlejší odškodnění. Dnes vyplácená peněžitá pomoc obětem se zdvojnásobí, pohybovat by se měla od 50 do 600 tisíc korun. Oběť, která přežije trestný čin, ji ale dostane, jen pokud její bodové ohodnocení za bolest přesáhne 100 bodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zákona diskutovali na Radiožurnálu poslanci Jiří Pospíšil z ODS a Jan Chvojka z ČSSD.

„Týká se to pozůstalých po obětech trestných činů, kteří musí ale splňovat podmínku, že jsou blízkou osobou a v době činu vedly společnou domácnost s tím, kdo přišel o život. Tam ta částka dnes je 150 tisíc, bude 200 tisíc. A pokud je pozůstalých, kteří tuto podmínku splňují, více, tak mohou čerpat maximálně tři částky peněžité pomoci, o které se podělí například žena, která vyživuje pět dětí,“ vysvětlila Vitoušová.

Všechny oběti trestného činu znásilnění pak nově dostanou paušální částku 50 tisíc korun, ze které jim bude proplacena terapie.

Zákon také posiluje postavení oběti v případě, že vymáhá náhradu škody po pachateli a pachatel dluží i jiným věřitelům. Je například v insolvenčním řízení nebo je na něj uvalena exekuce.

Podle návrhu by také oběti měli dostat pomoc od státu. „Z výnosů, které teď zatím patří státu, a jsou to výnosy z trestné činnosti, bude vytvořený fond a oběti trestných činů, které se připojí s nárokem na náhradu škody a od pachatele ji nebude možné vymoci, se budou moci obracet na tento státní fond,“ zdůraznila Vitoušová.

K návrhu se staví kladně i opozice

Zákon by mohl najít podporu napříč politickým spektrem, i když ho podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce zřejmě ještě čekají drobné změny.

„Já předpokládám, že klub sociální demokracie bude ve své většině pro tento návrh zákona. Bude záležet ještě na tom, zda budou přijaty všechny pozměňovací návrhy; řada z nich vznikala teprve na půdě ústavněprávního výboru ve spolupráci s občanskými sdruženími. A pokud budou přijaty, nepochybně většina klubu bude hlasovat pro,“ řekl Radiožurnálu Tejc.

Jeho stranický kolega a člen ústavně-právního výboru sněmovny Jan Chvojka přiblížil, s čím se musí poslanci vypořádat.

„Mluví se tady zejména o pozměňovacím návrhu ústavněprávního výboru, který zakotvuje insolvenční řízení a exekuční řízení v případě, kdy pachatel, který by měl odškodnit poškozeného, dluží na více stran,“ podotkl.

Pospíšil to považuje spíše za obtíže technického rázu.

„Já doufám, že ministerstvo spravedlnosti udělá vše pro to, aby se technické problémy, které, pokud vím, v pozměňovacím návrhu ústavněprávního výboru jsou, co nejrychleji vyřešili tak, aby zákon mohl být přijat ještě do konce tohoto roku a aby byl účinný nejpozději v polovině příštího roku,“ uzavřel Pospíšil.

Andrea Brtníková, Věra Pfeifferová, Nikola Bojčev, mta, Kristina Winklerová, Vojtěch Kouřímský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme