Oběti třetího odboje připomene pietní akt na Ďáblickém hřbitově

Pietní vzpomínkou dnes lidé na Ďáblickém hřbitově uctí památku popravených politických vězňů, účastníků třetího odboje. Akce se zúčastní také ministr obrany Alexandr Vondra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ďáblický hřbitov

Ďáblický hřbitov | Foto: Sdružení bývalých politických vězňů - SBPV

Mezi odbojáři byli převážně jednotlivci, kteří se po únorovém převratu v roce 1948 postavili proti komunistickému režimu. Nebyli součástí organizované skupiny zaštítěné zahraniční autoritou jako tomu bylo u prvního a druhého odboje.

Jejich činnost je v současnosti stále předmětem diskuze, což dokazují rozepře při schvalování zákona o třetím odboji.

Zákon o třetím odboji schválila poslanecká sněmovna v minulém týdnu. Proti jeho znění však ostře vystupovali komunisté a prosazovali návrh na jeho zamítnutí.

Účastníci odboje získají podle předlohy jednorázovou odměnu 100 000 korun, pamětní odznak a osvědčení. Někteří účastníci třetího odboje by tím tak mohli získat postavení válečných veteránů stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války a nebyli vojáci.

Anna Königsmarková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme