Obézních Čechů přestává po letech přibývat, lékaři ale nadšení brzdí

Nárůst obezity se v Česku zastavil. O této dobré zprávě informovali lékaři. A čekají, že by ji nový výzkum mohl do léta potvrdit. Kila navíc má 52 procent Češek a Čechů, 20 procent je obézních. Na těchto číslech se výzkumy obezitologů poprvé zastavily po dvanácti letech sledování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita a fast foody | Foto: Free Digital Photos

Právě teď bývá novoročním předsevzetím zhubnout konec. Vydržte ale.

„V mém věku už to asi půjde obtížněji, ale rozhodla jsem se zhubnout a kontaktovala jsem paní z centra, která mi nabídla, že se mohu zastavit a že to sem mnou zkonzultuje osobně, za což jsem velmi ráda. Myslím, že jinak bych k tomu měla úplně jiný přístup, než když jsem si rady vyslechla tady,“ pochvaluje si jedna z žen, které se rozhodly vyhledat pomoc odborníků.

„Přišla jsem to jen zkusit, abych zjistila, jaké hodnoty vlastně mám, co tím naplňuju,“ říká další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obézních lidí v Česku přestalo přibývat, lékaři jsou ale zatím s nadšením opatrní

Čemu vděčíme dobré zprávě, že už obézních lidí v Česku nepřibývá, vysvětluje Petr Sucharda, primář interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

„Pozornost, která je věnována negativům nadváhy a obezity, je samozřejmě větší – a velkou zásluhu na tom mají sdělovací prostředky nebo společnosti, jako je třeba Stop obezitě. Když jsem se této problematice začínal věnovat někdy kolem roku 1984, pozornost byla nesrovnatelně menší, objevily se po prvním lednu dva články a tím to skončilo,“ pochvaluje si dnešní povědomí o problematice obezity Sucharda.

Ještě se ale čeká, co ukáže nový výzkum, který bude k dispozici do léta. Předčasně se proto neraduje ani lékař Martin Matoulek.

„Vysvětlení pro to může být také takové, že výzkumy šly příliš brzy za sebou, po dvou letech. Teď bude další po třech letech, takže se nám to buď potvrdí, nebo vyvrátí. Druhá možnost je, že každá matematická křivka má svůj vrchol, to znamená, že pokud jsme dosáhli šedesáti procent lidí s nadváhou a obezitou, je třeba si říct, že jsou mezi námi lidé, kteří mají geny, jež se s tím umí poprat. Také nám obézní lidé mohou z populace mizet prostě tak, že umírají.“

Odhaduje se, že české zdravotnictví přijde obezita na desítky miliard korun ročně.

Lenka Jansová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme