Nikulinovo vydání bylo v rozporu se zákonem. U výslechů byli agenti FBI, tvrdí jeho advokát

Údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina chtěli postavit před soud Američané i Rusové. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO rozhodl o jeho vydání do USA, kde mu na základě obvinění z internetové kriminality hrozí desítky let vězení. Případ ale může mít v Česku právní dohru. „Ministrovi nevyčítám, že se rozhodl pro vydání do USA. Ale bylo to předčasné, a tedy v rozporu se zákonem,“ říká Nikulinův advokát Martin Sadílek.

Video Praha (Aktualizováno: 15:31 4. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán měl podle Sadílka vyčkat na rozhodnutí o soudním přezkumu Nikulinovy žádosti o azyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nikulinovo vydání bylo v rozporu se zákonem. U výslechů byli agenti FBI, tvrdí jeho advokát Martin Sadílek

Soud ji sice pravomocně zamítl, ale Nikulin na rozhodnutí podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, která má odkladný účinek.

Pelikán ale nechtěl situaci dále protahovat, protože Nikulinova přítomnost na českém území byla tajnými službami vyhodnocena jako bezpečnostní riziko.

„Bezpečnostní opatření by neměla jít na úkor obhajoby a práv pana Nikulina. Tím způsobem, jakým byl vydán, ale jeho práva bezpochyby krácena byla. Jako demokratická společnost se pyšníme, že chráníme práva jednotlivců,“ zdůrazňuje jeho advokát Martin Sadílek ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

FBI v Česku

Navzdory rozhodnutí Ústavního soudu se ale domnívá, že žádosti o vydání byly nedostatečné, ruská i americká.

Kauza Nikulin. U výslechů byli agenti FBI, tvrdí jeho advokát. Není to pravda, odmítá policie

Číst článek

„Byla založená na tvrzení agenta FBI. Americká strana tvrdila, že důkazy disponuje, ale nebyla je schopna ukázat. A část důkazů se obhajobě podařilo vyvrátit, například IP adresu, která měla být registrována na jméno pana Nikulina,“ přibližuje.

„Nejméně v jednom případě se úkonů trestního řízení účastnili příslušníci FBI. Ve spisu jsem k tomu ale nenašel souhlas,“ poznamenal Sadílek.

Nikulina navíc měli příslušníci cizích bezpečnostních složek nejméně dvakrát nabádat, aby se lživě přiznal k útokům na web americké Demokratické strany, za což měl získat nějaké výhody.

„Proto měl obavy, že smyslem vydání do Spojených států nebude běžná kriminální činnost, ale že případ má politické pozadí,“ uvedl Nikulinův advokát.

Policejní prezidium ale odmítlo, že by agenti FBI u výslechu Nikulina byli nebo ho po zadržení sami vyslýchali. „Tato informace se nezakládá na pravdě,“ řekla pro Radiožurnál Eva Kropáčová z policejního prezidia.

Schůzka s Mynářem? Nic divného

Advokát se kvůli případu sešel i s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. „Kancelář prezidenta mě požádala o schůzku, které jsem se zúčastnil. Maminka mého klienta napsala velmi osobní dopis panu prezidentovi, v němž ho žádala o pomoc,“ vysvětlil Sadílek v pořadu Interview Plus důvody, proč se měl o kauzu začít zajímat prezident Miloš Zeman.

„Pana kancléře vnímám jako prodlouženou ruku prezidenta a na jeho otázkách mi nepřišlo nic divného. Týkaly se právního stavu věci,“ uvedl Sadílek.

„Nepozoroval jsem žádný politický tlak na moji osobu nebo výkon mé práce. Ale vnímal jsem sdělovací prostředky a podprahově cítil, že tam ten politický zájem existuje a konečné rozhodnutí pana ministra se bude americká i ruská strana snažit ovlivnit. Já to ale vnímal pouze v rovině právní,“ podotkl Sadílek.

Jeho další postup prý bude záležet na Nikulinových rodičích. „Je velmi těžké o tom s nimi diskutovat, stále se nevzpamatovali z toho šoku. O svém synovi teď navíc nemají žádné zprávy, pro ně je ta situace extrémně emotivně vypjatá,“ uzavřel.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme