Obhájci Davida Ratha zpochybňují počátek vyšetřování jeho kauzy

Obhájci stíhaného poslance Davida Ratha zpochybňují postup policie v případu a informace z vyšetřovacího spisu, který je podle nich neúplný. Chybí v něm prý části svědčící údajně v Rathův prospěch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

Advokáti Adam Černý a Roman Jelínek, kteří Ratha zastupují, prý dostali k dispozici pouze část spisu. Ten je prý navíc neúplný a údajně obsahuje jen ty odposlechy, které Davidu Rathovi přitěžují. Na základě tohoto tvrzení obhájci zpochybňují postup policie v samém začátku případu.

Advokát Roman Jelínek konkrétně zmiňuje záznam o zahájení úkonů v trestním řízení:

„Ten záznam byl neúplný v tom, že jako způsob informace, ke kterým se dostanu, policejní orgán, uvedl pouze trestní oznámení. To ovšem nebyla pravda, protože v té době už probíhalo šetření. A v jeho rámci tam už byl minimálně jeden úřední záznam, který vyhodnocoval toto šetření,“ řekl Jelínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových argumentech obhájců Davida Ratha informoval redaktor Jan Herget

Uvedl však i konkrétní argument proti dosud známým důkazům: „Z logiky věci, pokud tam mělo dojít k přepočítávání, k tomu šustění peněz, tak by tam musely být otisky prstů mého kienta. Žádné otisky prstů tam nejsou, ani na krabici, ani na penězích.“

Obhájci také uvedli na pravou míru informace o tom, že u výslechu Davida Ratha měl být přítomen šéf útvaru zvláštních činností Tomáš Almer, jehož jednotka má na starost odposlechy a sledování. Potvrdili, že se Rath spletl a že u jeho výslechu byl jiný vysoce postavený policista. Jeho jméno ale odmítli upřesnit.

Rath si chystá projev pro poslance

David Rath je ve vazbě pro podezření z přijetí sedmimilionového úplatku. O jeho vydání bude rozhodovat poslanecká sněmovna v úterý 5. června. Rath se schůze sněmovny také zúčastní, jeho převoz z vězení povolila státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

V pátek večer by se měly na organizační schůzce vyřešit praktické stránky Rathovy účasti na schůzi, tedy například kolik členů eskorty jej doprovodí, jestli s ním půjdou až do sálu nebo zůstanou přede dveřmi a podobně.

David Rath si chystá pro plénum projev. Zatím není jasné, zda ho uslyší i veřejnost, protože poslanci teprve až v den schůze rozhodnou o tom, jestli bude zasedání veřejné, nebo uzavřené.

Jan Herget, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme