Obilí poničené bouřemi se sklízí se zpožděním

Sklizeň obilí se zpožďuje, zemědělci zatím nemají úrodu ani z pětiny osetých polí. Důvodem jsou hlavně nedávné bouře s přívalovými dešti, které podmáčely půdu a na mnoha místech dokonce úrodu poničily nebo zcela zničily. Agrárníci proto čekají, že obilí letos sklidí výrazně méně. Navíc nebude tak kvalitní jako loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obilí | Foto: coop.cz

"Nižší sklizeň předpokládáme asi o 10 až 15 procent, škody na porostech jsou až 650 milionů korun," potvrdil poradce prezidenta Agrární komory Jan Záhorka. Výkupní ceny obilí jsou podle něj navíc proti loňsku poloviční.

Zemědělci mluví o krizi; propad výroby potvrzují i čísla z ČSÚ

Kromě počasí trápí zemědělce i nízké výkupní ceny. Mluví dokonce o krizi českého zemědělství. Podle Českého statistického úřadu klesla výroba hovězího, vepřového i drůbežího masa.

Pokračoval také propad cen mléka. Jeho průměrná cena se meziročně snížila o 33,9 procenta. Mléko se nakupovalo za průměrnou cenu 6,09 koruny za litr. Zemědělci varují, že se do konce roku může ztráta producentů mléka vyšplhat až na šest miliard korun.

Hrozí tak další vybíjení stád. Podle Jana Záhorky jsou například stavy dojnic už teď proti roku 1990 asi o milion kusů nižší. "Přetrvávají i nízké ceny prasat i hovězího a to i přes jejich mírné zvýšení, neustále rostou dovozy a snižuje se domácí produkce," dodal Záhorka.

Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský si myslí, že bude propad v zemědělství dál pokračovat. V Ranním interview Radiožurnálu řekl, že tento trend se od našeho vstupu do Evropské unie jen prohlubuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview Radiožurnálu s předsedou Zemědělského svazu Miroslavem Jirovským

Přečtěte si také:
Zemědělci protestovali proti propadu výkupních cen mléka
Producenti mléka se další pomoci od EU zatím nedočkají
Poslanecká sněmovna schválila víc peněz pro zemědělce
Tisíce zemědělců protestovaly v Praze proti dotační politice Evropské unie
Zisk českých zemědělců meziročně klesl téměř o třetinu

Igor Maňour, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme