Oblasti, které postihlo rušení skláren, dostanou od státu pomoc

Kraje, které postihne rušení skláren, podpoří stát. Ve dvou podnicích Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady, které se dostaly do finančních problémů, pracuje na osmnáct stovek lidí. Několikamilionovou kompenzaci schválila vláda. Peníze by měly pokrýt hlavně lepší dopravní spojení do dalších měst a rekvalifikační kurzy pro propuštěné zaměstnance. Finanční pomoc státu přímo sklárnám je podle vlády naprosto vyloučená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklo Bohemia, a. s. | Zdroj: ČTK

Ke státní dotaci ministry vyzvali odboráři postižených poboček skupiny Bohemia Crystalex Trading. Ministr financí Miroslav Kalousek zdůrazbil, že stát regionům finančně pomůže. Výtky odborů, podle kterých by měl stát do chodu podniků důrazněji zasáhnout, ale odmítá:

"Jestliže dnes odbory říkají, že stát si tam vnesl svoji vlastní zodpovědnost a měl by to řešit, rád bych odpověděl, že odbory narozdíl od státu své zástupce ve všech dozorčích radách měly. To znamená, že odbory narozdíl od státu měly šanci na mnohem lepší ovlivňování a kontrolu hospodaření skupiny než stát samotný. Já nechci, aby to znělo alibisticky.

Místo podniku vláda podpoří zaměstnance, kteří o svou práci přijdou. Úřady práce zorganizují rekvalifikační kurzy a zlepšit by se mělo i spojení s dalšími městy. "Je evidentní, že ta práce v místě nějakou dobu nebude, a že budou muset ti lidé, kteří budou mít zájem, za prací dojíždět," uvedl premiér Mirek Topolánek.

Možností přitom budou mít lidé podle premiéra víc. Například na Vysočině jsou volné víc než tři tisícovky pracovních míst. Zájem o nové zaměstnance už některé větší podniky projevily. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by se ale stát měl snažit víc podpořit rozvoj podnikání v oblastech, kde nezaměstnanost kvůli propouštění vzroste:

"Je to minimum, co by vlastně stát nebo kraje mohly udělat. Myslím si, že těch možností by mělo být víc a spíš hledat možnosti podpory podnikání a vzniku firem, kde ti lidé žijí, protože z dlouhodobějšího hlediska by to mohlo vést k vylidňování takového regionu, kde prostě nebude pořádná práce.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme