Oblastní sněmy ODS v Praze rozhodují o nominacích na předsedu místní organizace

V podvečer se sešly oblastní sněmy ODS hned čtyř pražských městských částí, Prahy 4, 6, 7 a 15. Jde o poslední sněmy, které budou jednat o nominaci na předsedu pražské ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Bohuslav Svoboda chce usilovat o funkci předsedy pražské ODS | Zdroj: ČTK

Poté, co se iniciativy chopil pražský primátor Bohuslav Svoboda, bez toho, aniž by se poradil s rodnou stranou, přestavěl pražskou koalici, vypudil z ní sociální demokracii a přijal do ní TOP 09. Do té doby šéf pražské ODS Boris Šťastný poté na svoji funkci v listopadu rezignoval.

Posléze místopředseda pražské organizace Svoboda vyzval ostatní místopředsedy, aby jako on složili funkce.

„Tím, že se regionální sněm bude konat až v pondělí, a ty oblastní se konají tento týden, všichni dostali dva měsíce na jakousi přípravu a na poziční boje. Situace je dnes těžko přesně odhadnutelná, ale má se zato, že se šéfem pražské ODS stane Svoboda. Zatím jeho jediný protikandidát Jiří Janeček, bývalý poslanec, dlouhou dobu pražský zastupitel, má jen minimální podporu,“ říká analytik Českého rozhlasu Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik Českého rozhlasu Petr Nováček

„Pro kandidaturu Svobody je odhadem asi třetina pražských obvodů, druhou třetinu tvoří ti, kterým se říká ‚hrdličkovci‘, to jsou ostří protivníci Svobody a pak tam je ta část, kde si to ODS ještě potřebovala vyjasnit a zasedají tam dnes. Předpokládá se, že si to někteří delegáti budou vyjasňovat až do pondělka,“ pokračuje Nováček.

Důležitá je volba pražského předsedy ODS podle Nováčka proto, že v Praze a ve středních Čechách získává strana 50 a více procent hlasů:

„Když nefunguje ODS v Praze, nemá nejmenší šanci vyhrát celostátní volby. ODS v Praze již dávno upadla do hluboké krize a poté, co se současný primátor stal členem této strany a také jejím funkcionářem, pojal plán, že pražskou ODS musí vyčistit od starých struktur. To je ten důvod, proč všichni volbu v Praze sledují, včetně Petra Nečase. Kdyby totiž Svoboda v Praze prohrál, znamenalo by to i politickou porážku Petra Nečase, který nad ním drží ochrannou ruku.“

pir, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme