Obleva a noční deště zvedly hladiny řek

Vydatný déšť a oteplení prudce zvýšily hladiny řek na jihozápadě Čech a jihu Moravy. Na několika místech byl vyhlášen nejvyšší stupeň povoďnové aktivity, tedy stav ohrožení. Bylo to třeba na Vydře v Modravě, na Otavě v Sušici nebo na Dyji nad Vranovsku přehradou. Hladiny řady dalších toků dosáhly druhého povodňového stupně. Ve vyšších polohách východních Čech začal večer vytrvalý déšť přecházet v husté sněžení. Na Silvestra se podle meteorologů výrazně ochladí, a proto se znovu připravte na náledí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná Úslava | Foto: Petr Eret

Na Šumavu se vpodvečer vrátil intenzivní liják a dnes už podruhé zvedl hladiny některých řek. Svůj dopolední vrchol tak večer zopakovaly řeky Vydra na Modravě na Klatovsku a Otava v Sušici. Podle Luboše Vaclíka z hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích se už ale situace zklidňuje.

"V současné chvíli jsou hladiny horních úseků řek již po druhé kulminaci v důsledku slábnutí intenzity srážek, průtoky se začínají snižovat. Předpokládáme snižování průtoků na všech tocích s tím, že povodňová vlna se bude po toku posunovat, takže v nejbližších chvílích se ještě budou stavy zvyšovat, ale během noci budou kulminovat a k ránu klesat," řekl Radiožurnálu Vaclík po 22. hodině.

Velké problémy voda dopoledne způsobila v Bělé nad Radbuzou, kde byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity a sešel se tam i povodňový štáb. Nicméně i přes stále trvající déšť tam už řeka kulminovala a bezprostřední nebezpečí záplav zatím nehrozí. Třetího stupně dosáhla i hladina řeky Střela v Plasích na Plzeňsku. I zde byli občané o možném nebezpečí informováni. V pohotovosti jsou jak hasiči, tak pracovníci obecního úřadu. Starosti jim přidělává kromě vody i kmen stromu zaklíněný před mostem v centru města. Přehrady v Plzeňském kraji mají stále velký prostor pro vodní zásoby, takže zatím nehrozí, že by rapidně zvýšily své odtoky.

Na některých místech Plzeňského kraje hladiny ještě stoupají. Například Vejprnický potok v Nýřanech na Plzeňsku zaplavil v podvečer řadu zahrádek a suterény domů v jeho okolí. Hasiči tam museli postavit protipovodňové zátarasy. Podle Karla Cvalína z Povodí Vltavy by hladiny řek měly na území kraje v nočních nebo ranních hodinách kulminovat. "Podle předpovědi by srážky už neměly být systematické, mělo by jít jen o přeháňky, takže by řeky mohly kulminovat v noci nebo ráno. Pokud se vyplní předpovědi, že 1. ledna ráno bude mrznout, tak by hladiny měly určitě klesat."

Voda zlobí i na Moravě. Třetí stupeň povodňové aktivity platí na Dyji nad Vranovskou přehradou. Výška hladiny řeky od dnešního dopoledne stoupla na více než dvojnásobek. Vodohospodáři nyní z přehrady odpouštějí více vody, aby zvýšili retenční prostor nádrže. Právě Vranov a soustava Nové mlýny by podle Povodí Moravy měly nápor Dyje, jejíž kulminace se očekává kolem půlnoci, bez větších problémů zachytit.

Voda z dvaceti milionů krychlových metrů tajícího sněhu k nám doputovala především z horního toku řeky v Rakousku, stejně jako letos v létě. Podle vodohospodářů by se ale Dyje neměla rozhodně chovat stejně ničivě jako při srpnových povodních. Do vranovské přehrady přitékalo dnes v pravé poledne z Dyje a Želetavky asi 160 kubíků vody za sekundu, zatímco před čtyřmi měsíci to byl zhruba trojnásobek.

Plné vody jsou už i koryta na Vysočině. Na řece Želetavce v Jemnici na Třebíčsku už byl vyhlášen druhý povodňový stupeň. Trojka je na horním toku Jihlavy ve Dvorcích a Ramsouzích. Na Svratce na Žďársku dělají problémy uvolněné ledové kry. V obci Unčín voda zaplavila sklepy několika domů.

Tající sníh ve Středočeském kraji zatopil několik sklepů v obcích v okolí Prahy. V Brázdimi, Velké Vsi, Zdibech a Brandýse nad Labem odčerpávají vodu jak dobrovolní tak profesionální hasiči. Ti také dopoledne museli vyjíždět do Všestajovic, kde voda z tajícího sněhu zatopila silnici. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Křivana je půda zmrzlá a nestačí vodu vsakovat. Hasiči ráno zasahovali ještě v Libčicích nad Vltavou, kde se utrhla část rozmáčeného svahu a zavalila silnici.

Vytrvalý déšť způsobil, že v Pardubickém kraji některé silnice doslova plavou. Podle Václav Ouhrabka z krajské správy a údržby silnic nemůže voda z vozovky odtékat kvůli sněhovým bariérám. "Na krajnicích, kde byl ten sníh odhrnutý, byl promrzlý a teď, jak na něj zapršelo, tak zledovatěl a tenhle sníh na krajnicích znemožňuje odvodnění vozovky. Tam, kde je rovina, tak se tvoří na okrajích vozovky kaluže. Samozřejmě my teď tyhle místa projíždíme a děláme odtokové stružky, aby se ta voda mohla dostat do příkopu nebo do uličních vpustí."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Ivan Holas, Mirka Nezvalová, Marika Táborská, Martin Rachman, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme