Obleva a prudký vítr odrazují lyžaře od návštěv hor

Zklamání prožívají o víkendu prakticky poprvé v této zimě návštěvníci českých hor. Podmínky pro zimní sporty se výrazně zhoršily. V rekreačních střediscích hor Zlínského kraje většinou prší a teploty dosahují až sedmi stupňů nad nulou. Sněhu i lyžařů proto ubývá, ikdyž jsou sjezdovky v provozu. Déšť, silný vítr a mlha odradily i návštěvníky Jeseníků, stejně tak i Beskyd, na Šumavě taje sníh přímo před očima. Na hřebenech Krkonoš zuřil orkán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

V rekreačních střediscích hor Zlínského kraje většinou prší a teploty dosahují až sedmi stupňů nad nulou. Sněhu i lyžařů proto ubývá, i když jsou sjezdovky v provozu. Lyžovat se zatím dá také na Pustevnách ve vsetínském okrese, kde je jeden stupeň nad nulou a drobně sněží. Podle sdělení horské služby je zataženo a mlha, občas fouká jihozápadní vítr. Pro tyto dny zřejmě naposled je dnes v provozu jeden ze tří vleků na Mikulčině vrchu na Uherskohradišťsku.

Na hřebenech Krkonoš zuřil orkán. Dopoledne dosahoval rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu nejezdí. Horská služba důrazně varuje před hřebenovými túrami. V nižších polohách sice prší, ale podle pracovníků horské služby jsou sjezdovky plné lyžařů.

Teplé počasí a vytrvalý drobný déšť v Orlických horách odradil většinu lyžováníchtivých zájemců. Na sjezdových tratích leží mokrý, vodou nasáklý sníh, přičemž vysoké teploty způsobují jeho viditelný úbytek. Špatné počasí znemožnilo i konání posledního dne závodů psích spřežení Mistrovství České republiky v Deštném v Orlických horách. Zejména tam, kde nemají k dispozici technické zasněžování, můžete v ostatních centrech v kritických místech sjezdovek objevit už i vydřená místa.

Déšť, silný nárazový vítr a mlha odradily dnes většinu návštěvníků Jeseníků od sportování na hřebenech i svazích hor. Vítr dosahuje podle záchranářů v nárazech až 100 kilometrů v hodině. Přestože sníh velkou rychlostí taje, byly ráno spuštěny všechny velky. Jaroslav Sembder z tamní horské služby řekl, že "fouká silný nárazový vítr, prší. Zatím to ještě není tak tragické, ovšem ten sníh je už hodně mokrý, na to doplatí ta níže položená střediska, která asi uplavou." Proto museli během dopoledne některé vleky na Ovčárně provozovatelé zastavit. V Olomouckém kraji však hasiči nezaznamenali, že by vítr způsobil nějaké škody. Déšť zatím nezvedá podle pracovníků povodí ani hladiny řek.

V Beskydech je dnes nepříznivé počasí, které přispělo k výraznému úbytku návštěvníků. Je zataženo, místy mlha a fouká silný vítr. Teploty se pohybují mírně nad nulou. Jak uvedl dispečer Horské služby Pavel Masopust, v nižších polohách prší a ve vyšších padá mokrý sníh: "Samozřejmě utává, takže za ten poslední týden spadlo i třicet centimetrů. Někde na sjezdovkách už jsou místa, kde jsou fleky, ale někde je sněhu víc, v průměru asi ještě ten metr sněhu je. Ten sníh začíná být hodně mokrý."

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Masopust o situaci v Beskydech

Lyžařské podmínky se horší také v západočeské části Šumavy. Vlivem teplého počasí tam sníh taje doslova před očima. Podrobnosti dodává člen Horské služby na Špičáku Marcel Maxa: "Přes noc foukal hodně silný vítr, místy dosahoval až rychlosti vichřice. Zmapovaný spadlé stromy zatím nemáme, v průběhu dne budeme zjišťovat co dál. Jinak vítr fouká stále, i když už není tak moc silný, prší do toho a teplota je asi 5 stupňů nad nulou. Lyžovat se dá, ale asi v neoprenech."

Markéta Kaclová, Jana Petrová, Jana Mertová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme