Obleva může zvýšit počet nemocných s chřipkou. Lékaři čekají i další virózy

Lékaři očekávají v následujících dnech nárůst pacientů s chřipkou. Meteorologové totiž předpovídají výrazné oteplení. Právě se skokovými teplotními rozdíly se lidský organismus těžko vyrovnává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení

Nachlazení | Foto: Kateřina Křenová

V Česku stále řádí chřipková epidemie. Několik lidí už nemoci podlehlo, desítky pacientů leží v nemocnicích a tisíce lidí se léčí doma. Včera navíc přišla obleva a jak známo, lidský organismus je velmi citlivý na skokové změny teplot.

„V poslední dny, kdy bylo mrazivo, chřipky ubylo,“ řekl praktický lékař Lubor Kinšt. Obleva však může výskyt onemocnění opět zvýšit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výskytu respiračních onemocnění mluvil praktický lékař Lubor Kinšt

„Obleva je určitý mechanismus pro to, aby se objevila virová respirační onemocnění, nikoli tedy jen chřipka jako klasická viróza, ale i respirační virózy – právě to pálení v krku, rýmy, nosohltany,“ připomněl Kinšt.

Na západě Čech už epidemie, a to i zásluhou mrazů, v posledních dnech ustupovala. A vedoucí epidemiolog tamní krajské hygienické stanice Petr Pazdiora věří, že se situace dramaticky nezmění:

„Vzhledem k tomu, že chřipková epidemie probíhá s různou intenzitou v různých krajích, tak se domnívám, že v Plzeňské kraji, kde už v lednu víceméně vyhasínala, se nějakým způsobem změny teplot neprojeví na současné nemocnosti.“

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme