Obleva zatím řeky z koryt nevyhnala

Prudké oteplení a následné tání sněhu zvyšují pozornost v okolí českých řek. Proti očekávaní meteorologů se ale zatím hladiny území republiky téměř nezvedly. Na některých tocích na Zlínsku a Šumpersku jsou sice vyhlášeny nejnižší stupně povodňové aktivity, této normy však dosahují pouze hladiny, průtoky jsou klidné. Rozsáhlé povodně podle meteorologů nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň | Foto: Jan Rosenauer

"Vzestup hladin by se měl očekávat zejména na menších tocích ve středních polohách například mělo by to být povodí Berounky, Lomná, Svratka, Jihlava, Dřevnice a Třebůvka," řekla Radiožurnálu Barbora Tobolová z hydrometeorologického ústavu.

Jak Radiožurnálu upřesnila dispečerka Povodí Moravy Michaela Juříčková, v současné době je dosažen první stupeň povodňové aktivity na toku Moraké Sázavy ve stanici Lupěné a na Vsetínské Bečvě ve stanici Jarcové. "Musím ale upřesnit, že je dosažen pouze stav hladiny vody. To znamená, že průtoky tak vysoké, aby odpovídaly prvnímu stupni povodňové aktivity, nejsou," uvedla. Vzdouvání hladin podle ní způsobuje ledová vrstva, která většinu toků stále pokrývá.

Situace v nejbližžších hodinách by podle dispečerky neměla být nijak dramatická. "Podle předpovědi, kdy by během noci měly spadnout nějaké srážky, ale na hřebenech hor by měly být sněhové, tak z toho důvodu nočekáváme žádné mohutné tání a tím výrazný nárůst průtoků," dodala Juříčková.

Zvýšení hladin vodních toků hydrologové na jižní Moravě Vlivem oteplení dochází v těchto dnech ke zhušťování sněhové pokrývky a k jejímu tání. Zvýšení hladin je zatím pozvolné a minimální. Dešťové srážky, které se očekávají v druhé polovině týdne, by však tání sněhu mohly urychlit.

Hladina Labe v dolním úseku sice v důsledku srážek a oteplení stoupla, rozlití řeky však zatím v žádném případě nehrozí. Situace pro severočeský region v oblasti dolního Labe je příznivější, než se očekávalo. V horních částech totiž nepršelo tak intenzivně a rychleji neodtával ani sníh. Díky tomu průtok Labe v úseku k ústeckému řídícímu vodočtu, který se pohyboval kolem kolem 280 kubíků za sekundu, je nyní na 300 a zítra ráno má podle prognózy řekou v Ústí nad Labem protékat asi 320 kubíků.

"Kapacita řečiště je asi 900 kubíků, takže v současné době je využito z třetiny, přitom na prognostikovaném maximu by se jednalo o polovinu. Zatím se tedy o povodňovou situaci na dolním Labi nejedná. Samozřejmě mluvím pouze o toku Labe, ne o jeho přítocích," ředitel roudnického Povodí Labe Jiří Zídek.

Zásoby vody ve sněhové pokrývce v Povodí Moravy a Dyje jsou letos oproti loňsku až pětkrát větší. Podle Pavla Nerudy z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně mohou signalizovat povodňovou aktivitu. "Tyhle zásoby počítáme pro přehrady. Samozřejmě, že ten úmysl je takový, aby dispečink Moravy mohl uvolnit prostory a mohla se značná část té vody zachytit v těch přehradách. Je to pouze v povodí Dyje, kde jsou větší přehrady, naproti povodí Moravy, protože tam žádná větší přehrada není." řekl Neruda. Upozornil také na riziko uvolňování ledových ker, které by mohly ucpat koryta řek a způsobit záplavy.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme