Obleva způsobila ve Vejprtech další kalamitu

Vytrvalý déšť a tající sníh zaplavily třítisícové horské město Vejrpty na Chomutovsku. Situace byla natolik vážná, že starostka Jitka Gavdunová v pátek vyhlásila kalamitní stav. Uzavřena musela být i budova radnice, kde tající sníh ze střechy zkratoval elektrické rozvody. Dnes odpoledne operační štáb kalamitu odvolal. Všechny komunikace ve městě jsou už průjezdné a průchodné. Stále však prší, déšť se má navíc kolem půlnoci proměnit ve sníh a má začít mrznout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Déšť | Foto: Jan Rosenauer

Všichni teď s obavami očekávají dnešní noc, během které má začít opět sněžit a do neděle by tak mohlo ve městě přibýt až půl metru sněhu.

Vejprty zažily kalamitní stav už podruhé během čtrnácti dnů. Koncem ledna odřízlo město na tři dny od světa husté sněžení.

Oteplení a další srážky zvedají hladiny toků. Prvního či druhého stupně povodňové aktivity už dosáhly hladiny tří menších řek. Nejnižší stupeň hydrologové zaznamenali na Úslavě a přítoku Sázavy Chotýšance, druhý stupeň pak na Klabavě. Na vzestupu jsou i další toky zejména na jihu a jihozápadě Čech a je pravděpodobné, že ještě během soboty dosáhnou některé z nich prvního povodňového stupně. Hladina se pravděpodobně ještě výrazněji zdvihne u přítoku Ohře řeky Teplé nebo u Úhlavy a toků v oblasti Českého lesa, Brd a Českomoravské vrchoviny.

V Královéhradeckém kraji platí výstraha před vzestupem hladin pro povodí horního Labe a Orlice. Podrobnosti upřesnil František Chylík z Hydrometeorologické stanice v Hradci Králové.

"Očekáváme celý den dešťové srážky, které spolu s táním sněhové pokrývky v nižších a středních polohách zvýší vodní stavy na tocích povodí horního Labe, tam půjde zejména o řeky Úpu, Metuji a na přítocích Orlice. Kulminace průtoků očekáváme v průběhu neděle; v noci na pondělí potom očekáváme ochlazení za studenou frontou a snižování průtoků, v pondělí už by se situace na řekách měla uklidňovat."

Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme