Obrana bude kvůli letadlům CASA žádat po Omnipolu penále

Ministerstvo obrany kvůli letadlům CASA uplatní vůči společnosti Omnipol sankce plynoucí ze smlouvy. Firma ve stanovené lhůtě neodstranila závady na systému pasivní ochrany letounu. Ministerstvo bude požadovat penále za každý den prodlení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

Čtyři letouny CASA koupila česká armáda od španělského výrobce za 3 a půl miliardy korun. Objevily se u nich ale potíže s ochranným systémem proti naváděným střelám, s navigací a s udržením letové výšky.

Tři stroje proto létají se starým softwarem a čtvrtý je v tuto chvíli ve Španělsku, kde výrobce závady odstraňuje. Jaime Perez-Guerra z firmy Airbus-Military, která letouny vyrábí, Radiožurnál informoval, že testování systému už skončilo. Upozornil ale, že toto softwarové vybavení dodává jiná firma:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu v Odpoledním Radiožurnálu zmapoval redaktor Jan Herget

"Skončili jsme testování minulý týden. Teď analyzujeme výsledky. Těmito testy chceme zjistit, proč se letadlo v určitých leteckých manévrech chová nepředvídatelně. Je to ale otázka softwarového vybavení letounu. Tento stroj používají armády několika států po světě a v Afghánistánu je například používá španělské letectvo."

Lhůta uplynula v neděli

Dodavatelem strojů je firma Omnipol, která měla nejpozději včera dodat plně funkční stroje. To se nestalo a ministerstvo mělo v podstatě dvě možnosti: buď po dodavateli požadovat penále, a nebo od celé smlouvy odstoupit.

Podle vojenského analytika Lukáše Vizingra by zrušení kontraktu bylo na místě tehdy, když by se závady nepodařilo odstranit:

„Pokud by se ukázalo, že závady jsou natolik zásadní, že znemožňují praktické použití letounů a například v případě toho pasivního ochranného systému proti naváděným raketám to tak skutečně vypadá, potom by armáda skutečně mohla prohlásit, že letouny v daném stavu využít a převzít nemůže.“

Penále, které bude ministerstvo vymáhat, má činit několik desetin promile z ceny systému, která byla podle původní smlouvy 150 milionů korun. Vedení firmy Omnipol reakci na tuto informaci Radiožurnálu neposkytlo.

Stroje nelze nasadit v Afghánistánu

Bez funkčního systému pasivní obrany není například možné letouny CASA nasadit v Afghánistánu, kde s nimi původně česká armáda počítala. Do konce roku proto musejí s dodávkami zásob vypomoct ostatní alianční partneři.

Ale to není jediný zádrhel celé kauzy letadel CASA. Podle Evropské komise Česká republika nedodržela pravidla pro zadávání veřejných zakázek, když v roce 2009 celý nákup zadala přímo, bez výběrového řízení.

David Koubek, Jan Herget, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme