Když armádní zakázku nakoupíte ne za pět, ale za osm let, je zkrátka dražší, říká premiérův poradce

Vláda představila své programové prohlášení. Velké ambice má v oblasti obrany – na tu se zavázala odvádět dvě procenta hrubého domácího produktu už v roce 2025 a chce také dokončit nebo zahájit některé klíčové nákupy. „Důležité je, aby byly rozpočty armády předvídatelné a dalo se tak dlouhodobě plánovat,“ říká bezpečnostní analytik a poradce premiéra Tomáš Pojar, podle kterého k tomuto kroku doposud chyběla politická vůle.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci patří k tomu nejlepšímu, co česká armáda má

Vojáci patří k tomu nejlepšímu, co česká armáda má | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

„Kdyby politická vůle byla, už jsme ta dvě procenta na obranu mohli mít. Naše armáda by byla bojeschopnější a byl by to větší příspěvek i pro zdejší zaměstnanost a do ekonomiky. Zároveň bychom byli solidnějšími partnery,“ vyjmenovává pozitiva velkorysejšího rozpočtu Pojar, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) v oblasti bezpečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně obrany hned po nástupu do funkce řeší problematickou největší zakázku v moderní historii armády a to je nákup bojových vozidel pěchoty

Dostát slibu z roku 2014 a navýšit výdaje na obranu státu na úroveň dvou procent HDP, jak to vyplývá ze spojeneckých závazků k Severoatlantické alianci, považuje ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Univerzity Karlovy Ondřej Ditrych za reálný a velmi důležitý krok.

Dobrý záměr je také urychlení vysílání vojáků na zahraniční mise, ovšem za předpokladu, že v tomto ohledu budou existovat důležité pojistky proti netransparentní jednání, domnívá se.

„Abychom síly rychlé reakce mohli vyslat opravdu co nejrychleji a nenechat krize rozvinout do rozměrů, kdy už jsou velice těžko zvladatelné.“

Ondřej Ditrych

„Myslím si, že v dnešním poměrně turbulentním bezpečnostním prostředí je vhodné, aby Severoatlantická aliance nebo Evropská unie prostřednictvím svých operací a misí byly schopné reagovat pružně na případné krize – abychom síly rychlé reakce mohli vyslat opravdu co nejrychleji a nenechat krize rozvinout do rozměrů, kdy už jsou velice těžko zvladatelné,“ komentuje Ditrych.

Nakupovat včas a myslet strategicky

Pokud jde o zrychlení nákupů vojenského materiálu, je podle Tomáše Pojara zásadní z hlediska financování vidět nejméně na horizont pěti let tak, aby bylo možné případné převádění peněz z jednoho roku na druhý.

„Ne všechno se v obraně dělá přes obrovská transparentní zdlouhavá řízení, protože to jsou projekty, kde jsou nesmírně citlivé informace, kde jednáte s dalšími vládami a má to dopady i na mezinárodní vztahy. Je potřeba se na to dívat i strategicky a dlouhodobě,“ vysvětluje a dodává:

„Když naplánujete zakázku na pět let a podaří se vám to koupit za osm let, tak se nemůžete divit, že je to výrazně dražší. A že technologicky už to ujelo jinam.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

Martina Mašková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme