‚Příliš striktní výklad parametrů.‘ Obrana zrušila tendr na nákup terénních vozů, znovu ho vypíše

Ministerstvo obrany zrušilo zakázku na nákup až 1200 osobních terénních automobilů. Předpokládá, že ji opětovně s upravenými parametry vyhlásí. Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Důvodem zrušení zakázky za až dvě miliardy korun podle něj bylo to, že část zájemců si „příliš striktně vykládala některé požadované parametry“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terénní automobil české armády UAZ-469 | Foto: Michal Voska | Zdroj: Armáda ČR

Tendr byl podle seznamu veřejných zakázek zrušen 23. prosince. „Zakázku jsme v souladu se zákonem zrušili, protože část zájemců si příliš striktně vykládala některé požadované parametry, například na nátěr vozidla,“ zdůvodnil Pejšek postup ministerských úředníků. „Předpokládáme opětovné vyhlášení s upravenými parametry tak, abychom mohli vybírat z maximálního množství nabídek,“ dodal.

Armáda začne budovat prapor dronů. Zaměří se na průzkum, útok na nepřítele i pomoc záchranářům

Číst článek

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha v polovině prosince řekl, že firmy projevují o účast v zakázce poměrně značný zájem. Ministerstvu se do té doby ozvalo s dotazy na podrobná vysvětlení podmínek tendru více než deset potenciálních dodavatelů. Termín na podání nabídky původně končil v lednu.

Ministerstvo hledá firmu, se kterou uzavře rámcovou smlouvu na nákup 600 až 1200 terénních automobilů. Zaplatí za ně miliardu až dvě miliardy korun, v závislosti na počtu objednaných vozů. Jejich množství si armáda určí podle aktuálních potřeb i podle dostatku peněz.

Nové automobily nahradí v armádní výzbroji letité vozy UAZ 469, které byly vyrobeny ještě v době Sovětského svazu. Náčelník generálního štábu Aleš Opata letos označil za nemorální, že vojáci ve 21. století jezdí ve vozidlech, která jsou starší, než je on sám. Vojáci budou potřebovat nahradit i o něco mladší automobily Land Rover Defender.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme