Obraz malířky Toyen "Spící" se prodal za dvacet milionů korun

Surrealistický obraz malířky Toyen "Spící" z roku 1938 se na dnešní aukci na pražském Žofíně prodal za vyvolávací cenu. Ta činila dvacet milionů korun. Dva roky starý český aukční rekord se tedy nepřekonal. Tehdy se obraz Františka Kupky "Élévation IV" (Výšky) z roku 1938 prodal víc než za 22 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Surrealistický obraz Spící od české malířky Toyen | Zdroj: ČTK

Vyvolávací cena obrazu malířky Toyen byla přesto nejvyšší, za kterou se české dílo na domácí aukci nabízelo. Dražitelka byla aukci přítomná, ale přála si zůstat v anonymitě. Radiožurnálu se přesto podařilo zjistit, že je pouze zástupkyní pravého zájemce. "Domnívám se, že je to Češka," spekuloval Michal Šeba z pořádající Galerie Pictura.

Šeba původně v prodej příliš nedoufal: "Já jsem si nebyl jistý, jestli se obraz prodá. Protože částka za něj je přeci jenom vyšší. Na druhou stranu ten, kdo ho koupil, určitě na tom neprohloupí, protože jeho skutečná hodnota je vyšší."

Aukce slavného obrazu malířky Toyen ale trvala jen pár vteřin a získal ho první zájemce. I s aukční přirážkou, která je 16 procent, zaplatí za obraz skoro 23 a čtvrt milionu korun, tedy stejně jako za Kupkovy Výšky, na které byla aukční přirážka 5 procent.

Právě Šebovi deset let trvalo, než poslední vlastníky z Velké Británie přiměl k prodeji. Na vlastní náklady zrestauroval sedm desítek let starý obraz. Stejně jako jiní sběratelé umění, galeristé a historici umění teď doufá, že současný majitel bude olejomalbu půjčovat na výstavy.

Malířka Toyen, která odmítla své civilní jméno Marie Čermínová, se narodila v Praze v roce 1902 a zemřela v Paříži v roce 1980. Patří k nejsvobodnějším tvůrčím osobnostem minulého století.

Přečtěte si také o dalších obrazech:
Ozbrojený lupič ukradl z muzea v Bydžově obrazy Zrzavého a Špály
Policie drží osm vzácných obrazů, údajně majetek Radovana Krejčíře
Na aukci sbírek Lichtenštejnů koupilo Česko několik děl
Aukce na pražském Žofíně může překonat dosavadní tuzemský aukční rekord
Obraz impresionisty Vlamincka se v aukci prodal za 5,3 milionu
Kupkův obraz se prodal v aukci za rekordních 22 milionů korun

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme