Obraz malířky Toyen ,Ztroskotání ve snu' jde do dražby

Za vyvolávací cenu 16 milionů korun se bude v sobotu v Praze dražit obraz slavné české surrealistické malířky Toyen ,Ztroskotání ve snu'. Pochází z roku 1934. Dílo připomíná častý námět umělkyně, a to rozpadající se tělo člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz surrealistické malířky Toyen z roku 1934 s názvem Ztroskotání ve snu | Zdroj: ČTK

Vzácné dílo přibližuje šéfkurátor Galerie hlavního města Prahy, historik umění a specialista na dílo Toyen a český surrealismus Karel Srp: "Obraz ukázala autorka Toyen v roce 1934 na výstavě první skupiny surrealistů v Československé republice. Jde o objev, protože obraz nebyl nikdy řádně vystavený. Byl v soukromé sbírce a soukromník se teď rozhodl dát ho do aukce. Pro každého ctitele Toyen je to velká příležitost vidět tento obraz ve skutečnosti, protože ho vždycky znal jen ze špatné černobílé reprodukce."

Jen před měsícem byl vydražený za 20 miliónů korun obraz této malířky s názvem ,Spící'". Stal se tak třetím nejdráže prodaným dílem v aukci v České republice.

Malířka Toyen, která odmítla své civilní jméno Marie Čermínová, se narodila v Praze v roce 1902 a zemřela v Paříži v roce 1980. Patří k nejsvobodnějším tvůrčím osobnostem minulého století.

Během sobotní aukce Galerie Art Praha se budou nabízet také obrazy ze sbírky Emila Freunda, prvorepublikového sběratele, který zahynul během holocaustu. Budou to obrazy Václava Špály ,Moravská krajina's vyvolávací cenou 1,2 milionu korun nebo ,Zátiší s podnosem a lahví vína' od Emila Filly za 2,2 milionu. A také dílo francouzské ho malíře Maurice Utrilla s vyvolávací cenou 2 a půl milionu.

Přečtěte si také:
Aukce slavného obrazu malířky Toyen "Spící"
Obraz malířky Toyen "Spící" se prodal za dvacet milionů korun
Skončí slavné české obrazy v rukou cizinců?
Toyen - Josef Šíma
Barvy slečny Toyen (recenze)

Kateřina Rózsová-Horálková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme