OBRAZEM: Den české státnosti oslavily ve Staré Boleslavi tisíce lidí, mezi nimi i Zeman a Klaus

Tisíce poutníků přijely už po čtrnácté do Staré Boleslavi oslavit Den české státnosti. V rámci tradiční Národní svatováclavské pouti se uskutečnila také poutní mše svatá. Přijeli na ni mimo jiné prezident Miloš Zeman a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Lidé mohli ve Staré Boleslavi také na vlastní oči vidět mimo jiné lebku svatého Václava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní svatováclavská pouť se koná ve Staré Boleslavi. Zúčastnil se jí i prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Do Staré Boleslavi přijeli věřící z celé České republiky. Mnozí s sebou měli prapory a někteří dokonce přišli pěšky. Vyrazili z Prahy a vstávali už ve čtyři hodiny ráno.

Slavnostní poutní bohoslužba začala na Mariánském náměstí po desáté hodině. Celebroval ji monsignor Vojtěch Cikrle a kazatelem byl kardinál Joachim Meisner, arcibiskup Kolína nad Rýnem. Ten pomáhal českým křesťanům během komunismu.

Na mši přijel kromě prezidenta Miloše Zemana a bývalé hlavy státu Václava Klause také vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Národní svatováclavská pouť se koná ve Staré Boleslavi. Zúčastnil se jí také prezident Zeman a bývalá hlava státu Klaus | Foto: ČTK

Miloš Zeman vyzval na závěr svatováclavské poutní mše k návratu ke křesťanským kulturním kořenům v době, kdy Evropa čelí náporu islámského fundamentalismu.

Prezident dále připomněl slova z pomníku Kralické bible: „Bůjh je láska." Dalším citát, který uvedl, patřil svatému Pavlu: „Lásky kdybych neměl, nic nejsem."

„Připomeňme si tato slova v době, kdy celá Evropa znovu hledá své kulturní kořeny v náporu islámského fundamentalismu. A snažme se učinit vše pro to, abychom se k těmto kořenům opravdu vrátili," uzavřel Zeman svůj projev a popřál poutníkům víru, naději a lásku.

Jeho slova přijali lidé s potleskem. Na uvítanou si prezident ale vyslechl i náznaky pískání a nechvalných výkřiků.

Zeman na Den české státnosti oslavil 72. narozeniny, poblahopřál mu například kardinál Dominik Duka. Popřál zároveň k svátku všem přítomným Václavům a Vendulkám, jmenovitě bývalému prezidentovi Václavu Klausovi a také zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi, jemu i k nedožitým 80. narozeninám. Právě tohle přání ocenilo shromáždění zřejmě nejsilnějším potleskem.

Národní svatováclavská pouť se koná ve Staré Boleslavi. Zúčastnil se jí také prezident Zeman | Foto: ČTK

Národní svatováclavská pouť se koná ve Staré Boleslavi. Zúčastnil se jí i prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka | Foto: ČTK

Návštěvníci také mohli vidět lebku svatého Václava, která byla na slavnostním pódiu. Ostatky knížete přivezla církev z Pražského hradu do Staré Boleslavi už v úterý večer. Odpoledne se přesunuly do baziliky svatého Václava, kde byly k vidění do 17 hodin.

Lebka byla přísně střežená. Kapitulní probošt Libor Bulín měl dokonce tu výsadu, že ji přes noc ochraňoval. „S lebkou spím v kryptě svatého Kosmy a Damiána, kde je během noci uložena,“ svěřil se probošt. Nebylo se prý čeho bát. „Mě chrání svatý Václav a já ochraňuji jeho lebku,“ dodal.

Česko slaví svátek českého knížete Václava, podle legend pečoval o chudé a pěstoval víno

Číst článek

Ostatky svatého Václava odvezli policisté zpátky do Prahy krátce před 17. hodinou. Ve městě budou oslavy pokračovat až do neděle. Na programu je spousta hudebních vystoupení a pouťová zábava.

Bezpečnostní opatření na místě jsou na vysoké úrovni. Policisté nechtějí nic podcenit, kvůli bezpečnosti návštěvníků jsou jich proto v Boleslavi stovky a s sebou mají i služební psy.

Národní svatováclavská pouť se koná ve Staré Boleslavi. Lidé mohou vidět lebku svatého Václava | Foto: ČTK

Národní svatováclavská pouť se koná ve Staré Boleslavi. Lidé mohou vidět lebku svatého Václava | Foto: ČTK

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme