OBRAZEM: Tradiční pieta při Dni vítězství na Vítkově a jmenování generálů na Pražském hradě

Pieta na pražském Vítkově připomněla 79. výročí konce druhé světové války. Kromě vojáků, hradní stráže, veteránů a církve oslavili Den vítězství i prezident Petr Pavel a další nejvyšší ústavní činitelé. Po pietě se představitelé státu přesunuli na Pražský hrad, kde prezident povýšil do různých generálských hodností třináct lidí včetně šéfa BIS Michala Koudelky, který je nově generálmajorem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacistické Německo podepsalo kapitulaci před 79 lety. Druhou světovou válku i letos politici přirovnávali ke konfliktu na Ukrajině a zdůrazňovali nutnost další podpory ukrajinským silám. „Naší povinností je shromáždit všechny síly, možnosti, prostředky, aby mohli svůj boj, který bojují i za nás, vyhrát,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) na adresu Ukrajinců na pražském Vítkově.

Tam se tradičně při slavnostním pietním ceremoniálu kladly věnce u hrobu neznámého vojína. Dorazili jak nejvyšší ústavní činitelé, tak i zástupci Prahy parlamentní opozice a také veteránských spolků a samotných veteránů.

‚Německo podporuje mír a Rusko je agresor, je to historický paradox,‘ řekl Pavel při pietě na Vítkově

Číst článek

Podle ředitele BIS Koudelky má veřejnost kvůli zhoršené situaci ve světě větší očekávání od bezpečnostních složek. „Jsme odhodláni udělat vše pro to, aby Česká republika zůstala i nadále jednou z nejbezpečnějších zemí světa a příjemným místem k životu,“ řekl po svém povýšení na generálmajora na Pražskéh hradě.

Prezident u povýšených ocenil jejich práci, s vyšší hodností je podle něj spojená i odpovědnost a loajalita. „A to ne ve smyslu loajality vůči individuálnímu politikovi, ale vůči této zemi,“ dodal prezident.

job, kne, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme