OBRAZEM: Halu v Letňanech plní lůžka a zdravotnické vybavení. Záložní nemocnice bude připravena v neděli

V hale letňanského výstaviště v těchto dnech vzniká záložní zdravotnické zařízení pro pacienty s covidem-19. Armáda začala s převozem lůžek a dalšího vybavení již v pondělí, podle ředitele Agentury vojenského zdravotnictví Ladislava Šlechty by měla být nemocnice připravena k činnosti v neděli 25. října v 16.00.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transport armádní techniky vyrazil do metropole poprvé v pondělí, kdy začali vojáci nakládat dvě polní nemocnice. Podle mluvčí generálního štábu Armády ČR Magdaleny Dvořákové budou z Agentury vojenského zdravotnictví v Hradci Králové jezdit konvoje vozidel polní nemocnice o velikosti od deseti do dvaceti vozidel až do pátku. V kolonách budou nákladní vozy s nakládacím zařízením, sanity, autobusy nebo osobní vozidla.

Vojáci do Prahy převezou deset intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech jsou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení.

Na vybavení záložní nemocnice se bude podílet i Správa státních hmotných rezerv, která dodá přes 300 lůžek. Armáda má k dispozici asi 200 zdravotníků a dalších 60 lidí na technické zajištění. Vzhledem k velikosti nemocnice v ní bude muset vedle vojenského být i civilní personál, uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí být využita. Věří, že budou stačit navýšené kapacity kamenných nemocnic. Polní nemocnice by v nejhorších scénářích byla určena pro péči o pacienty s méně závažným průběhem.

Michaela Danelová, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme