OBRAZEM: Lidé přinášejí květiny a zapalují svíčky u velvyslanectví Francie v Praze

Lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s Francií po nočních teroristických útocích, při kterých zemřelo nejméně 128 lidí. Například Petřínská rozhledna byla v podvečer nasvícena do barev francouzské trikolóry. Po celém Česku se zítra v poledne na památku obětí rozeznějí zvony v kostelích. Už od rána lidé spontánně přicházeli položit květiny a zapálit svíčku také před francouzské velvyslanectví v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přinášejí květiny a svíčky k francouzskému velvyslanectví | Foto: Filip Jandourek

Kolem půl čtvrté přišel památku obětí uctít také prezident Miloš Zeman společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Před ambasádou položili květiny a zapálili svíčky a pak bez jediného slova v doprovodu dalších ministrů vešli do budovy velvyslanectví.

Památku obětí útoků uctil prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou | Foto: Filip Jandourek

Před velvyslanectví položili květiny i paní Irena s manželem, jejichž dcera žije už 15 let s rodinou v Paříži. Včerejšími událostmi ve francouzské metropoli by velmi rozrušená.

„Teď už se každý den budu bát o to, jestli jsou v pořádku, nebo ne. Dcera dojíždí do práce na Trocadéro, takže vlastně dvakrát přestupuje v metru, a vnučka jezdí do školy dvě nebo tři stanice,“ svěřila se Českému rozhlasu.

Společně s manželem Zdeňkem se netají obavami z toho, že podobný teroristický útok by se mohl opakovat, a to třeba i v Česku. „To teprve začíná, to bude postupovat. A to, co udělala (německá kancléřka) Merkelová, že pozvala ty cizince do Německa, a tím do celé Evropy, to je fatální chyba,“ myslí si pan Zdeněk.

Pietní místo před francouzskou ambasádou v Praze | Foto: Filip Jandourek

Budova francouzského velvyslanectví je přímo před Lennonovou zdí, což je oblíbené turistické místo. Na bezpečnost tam proto dohlíží i několik uniformovaných policistů. Vlajky na budově vlají na půl žerdi.

„Žijeme v Paříži a jsme příšerně otřeseni tím, co se včera stalo,“ říká mladá Francouzka. „Díky bohu nemáme zraněné přátele ani nikoho z rodiny. To se nemělo stát, už podruhé v roce se Francouzi musí znovu vypořádat s teroristickými útoky. Právě jsme před Lennonovu zdí, symbolem míru, a my potřebujeme mír a musí to skončit. Právě teď,“ dodává.

Od rána přicházejí k budově velvyslanectví Francie desítky lidí | Foto: Filip Jandourek

Uctít památku obětí pařížských útoků přicházejí Češi i zahraniční turisté v Praze | Foto: Filip Jandourek

K francouzské ambasádě dorazil i ministr obrany Martin Stropnický s manželkou | Foto: Filip Jandourek

Květiny a svíčky za oběti teroristických útoků v Paříži | Foto: Filip Jandourek

Petřínská rozhledna v Praze byla nasvícena do barev francouzské trikolóry | Foto: Filip Jandourek

ONLINE: K atentátům v Paříži se přihlásil Islámský stát, zemřelo 128 lidí

Číst článek

mta, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme