OBRAZEM: Národní muzeum dějištěm cvičného útoku teroristů. Zásah trénovali policisté, hasiči i záchranáři

Jak postupovat, když Národní muzeum obsadí teroristé? To ve čtvrtek večer v centru Prahy nacvičovali policisté, hasiči a záchranáři. Bylo to jejich první velké cvičení od začátku koronavirové pandemie. Při simulovaném zákroku museli zachránit a ošetřit 300 figurantů. Do akce se zapojili i zaměstnanci muzea.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před novou budovou Národního muzea se nejdříve ozvaly výstřely, než lidé, kteří hrály teroristy, vstoupili dovnitř. Postupně na místo přijeli policisté, hasiči nebo záchranáři, kteří následně nacvičovali ošetření zraněných návštěvníků.

„Zranění budou skutečně převezeni do nemocnic. I ty si tak vyzkouší velkou zátěž v jeden moment,“ popsala průběh cvičení pro Radiožurnál mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

„Koná se tady veliké cvičení, které se jmenuje Muzeum 2021 a které má protiteroristický námět. Zkoušíme nasimulovat ohrožení muzea v situaci, kdy se tady koná nějaká společenská akce za účasti hodně lidí, významných hostů a chráněných osob. Muzeum se pokusí dobýt teroristé a vzít rukojmí,“ doplnil generální ředitel muzea Michal Lukeš.

„Tady je podstatné, aby naši lidé – muzejní ostraha i další zaměstnanci – věděli přesně, co mají dělat: vyhodnotit situaci, zavolat policii a předat jí co nejpřesnější informace například z kamerových systémů,“ zdůraznil.

Zaměstnanců muzea se akce zúčastnilo několik desítek, ať už přímo jako aktérů, nebo pozorovatelů. Celkem bylo na místě se záchrannými složkami i figuranty přes 500 lidí.

Ředitel uvedl, že akce se připravovala dva roky. Uskutečnit se původně měla už loni, kvůli situaci související s koronavirovou pandemií se ale nakonec přesunula na letošní rok.

Marie Veselá, René Volfík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme