OBRAZEM: Poslední žijící český stíhač z bitvy o Británii oslavil 93. narozeniny

Poslední žijící český stíhač z letecké bitvy o Británii Emil Boček je držitelem mnoha vyznamenání. A teď mu přibylo další. U příležitosti 93. narozenin obdržel spolu s několika dalšími válečnými veterány pamětní medaili generálního štábu Slovenské republiky. Pro více než devadesátileté vojáky to byla velmi dobrá příležitost zase se potkat a dát si skleničku. Důstojnou oslavu uspořádala v Průhonicích u Prahy Československá obec legionářská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný veterán Emil Boček | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jako mnoho veteránů má za sebou i Emil Boček pohnutý osud. V 16 letech tajně utekl do Bejrútu, o rok později se už účastnil bojů ve Francii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Emil Boček dostal u příležitosti svých 93. narozenin pamětní medaili generálního štábu Slovenské republiky. Na slavnosti natáčel Lubomír Smatana

U britského Královského letectva (RAF) působil Emil Boček nejprve jako mechanik. Do první bojové akce vzlétl v roce 1943 a celkem má na kontě 26 operačních letů.

Po válce se Boček vrátil do osvobozeného Československa. Jako jeden z mála západních letců neskončil Boček v komunistickém vězení.

Dodnes žije v rodném Brně a je posledním žijícím českým vojákem, který se zapojil do letecké bitvy o Británii. Těší se dobré fyzické i psychické kondici, stále chodí na besedy do škol.

Válečný veterán, cena, vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

Válečný veterán, Emil Boček, předání ceny | Foto: Filip Jandourek

Válečný veterán, Emil Boček | Foto: Filip Jandourek

Válečný veterán, Emil Boček | Foto: Filip Jandourek

Českoslovenští letci v RAF | Foto: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme