OBRAZEM: Spanilé jízdy, pochod i nejlepší hláška. Na cimrmanovských oslavách nechyběly ani dobové kostýmy

Už ráno startovaly desítky cyklistů Spanilých jízd cyklostezkou Járy Cimrmana. Ti nejzdatnější začali z Návarova. O půl hodiny později se k nim pak připojili další ve Zlaté Olešnici a za hodinu zase z Velkých Hamrů. Tam se také otevřely dvě nové expozice tamního Minimuzea Na Maltě a Zdeněk Svěrák si převzal dar ke svým letošním narozeninám. Program pak byl také v Tanvaldu. Před druhou hodinou se účastníci přesunuli do Příchovic, kde probíhá až do večera hlavní program oslav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy půlstoletí Járy Cimrmana v Tanvaldě | Foto: Tomáš Novák

Účastníky spanilých jízd bylo celkem jednoduché rozpoznat podle dobového oblečení. Řada z nich svůj kostým z přelomu 19. a 20. století doplnila i o lepší časy pamatující bicykl.

Oslavy půlstoletí Járy Cimrmana v Tanvaldě | Foto: Tomáš Novák

Oslavy 50 let českého génia na Tanvaldsku zakončila hra Cimrman v říši hudby

Číst článek

V Návarově u pensionu Rusalka odhalili Zdeněk Svěrák a Jiří Plešingr pamětní desku Járy Cimrmana. Šlo o odlitek kravince, do kterého český génius podle legendy šlápnul. „Ten kravinec zkameněl, takže už nepodlehne zkáze,“ komentoval památník Svěrák.

Oslavy půlstoletí Járy Cimrmana v Návarově | Foto: Tomáš Novák

O půl hodiny později otevřel Zdeněk Svěrák ve Velkých Hamrech přírodní kuželník a převzal od majitelů tamního Minimusea Na Mlatě dárek ke svým letošním 80. narozeninám.

Oslavy půlstoletí Járy Cimrmana ve Velkých Hamrech | Foto: Tomáš Novák

Cimrman také pomáhá. Na kontě sbírky je už přes čtvrt milionu korun

Číst článek

Všechny tři trasy spanilé jízdy se před polednem sešly ve Svárově. Zhruba v tu chvíli vyrazil od kostela sv. Františka z Assisi v Tanvaldu pochod k Majáku Járy Cimrmana do Příchovic. Pěší účastníci oslav i cyklisté se následně setkali v areálu U Čápa, kde ve dvě hodiny odpoledne začal hlavní kulturní program.

50 let Járy Cimrmana | Foto: Martin Svozílek

Oslavy půlstoletí Járy Cimrmana v Tanvaldě | Foto: Tomáš Novák

Na louce U Čápa nejdříve herci ze souboru Divadla Járy Cimrmana předvedli hru Tma jak v pytli. Následovalo předání originální plakety z géniova údajného rodiště a vyhlášení nejlepší hlášky z her Divadla Járy Cimrmana, kterou se stal "Debil - blbeček" ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy. Kompletní výsledky ankety zde.

50 let Jary Cimrmana | Foto: Martin Svozílek

Kristina Roháčková, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme