Lavina v Obřím dole v Krkonoších zavalila dva skialpinisty. Jeden si zavolal o pomoc, druhý nepřežil

V Krkonoších blízko Slezského domu odtrhli po poledni dva skialpinisté ve věku 17 a 45 let lavinu. Ta sjela do o žlabu Úpičky v Obřím dole. Jednoho zcela zasypala, druhý, starší si dokázal zavolat pomoc. Horská služba Královéhradeckého kraje na místě našla zraněného muže, který je nyní v péči záchranářů. Druhý skialpinista zraněním pod lavinou podlehl.

Pec pod Sněžkou (Aktualizováno: 16:16 15. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Simon/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, pro Český rozhlas uvedl, že horská služba zachránila jednoho muže. „Dostali jsme informace od skialpinisty, který byl zřejmě zavalený a byl zmatený. Dorazili jsme tam s vrtulníkem, chvíli jsme ho hledali, pak jsme ho našli,“ sdělil Novák.

„Následně byl lokalizován další skialpinista, který byl vyhrabán, nicméně ukázalo se, že utrpěl zranění neslučitelné se životem,“ doplnil Ivo Novák s tím, že v místě pádu laviny jsou stále přítomní záchranáři. Zachráněný skialpinista byl podchlazený a utrpěl podle Nováka zlomeniny končetin, pohmožděniny a otřes mozku. Byl transportován do traumacentra Liberecké nemocnice a nyní je v péči zdravotníků. 

Náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa doplnil, že 17letého mladíka našli po přibližně pěti minutách pátrání. „Vrtulník mezitím vysadil lékaře a ten ihned začal s pokusem obnovit chlapci životní funkce. Bohužel po nějaké době byl nucen konstatovat smrt,“ uvedl Jirsa. Dodal, že skialpinisté strhli lavinu dlouhou 400-500 metrů, která měla v odtrhové části délku asi 60 metrů a výšku 0,5 - 1,5 metru. 

Zásah záchranářů byl velmi náročný. „Když je lavinová nehoda, posádka je vystavena sekundárnímu pádu laviny. Všichni, kteří pátrají v laviništi, si musejí počínat maximálně obezřetně,“ řekl mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.

Zdravotničtí záchranáři dostali informaci o neštěstí ve 12.38. Na místo byly povolány dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce. „Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník,“ řekl lékařský náměstkem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář.

Pod lavinou v Jeseníkách zemřel skialpinista. Záchranáři na místě vyhlásili druhý stupeň nebezpečí

Číst článek

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Při něm jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Podle ranního hlášení Horské služby Krkonoše sněhové profily v lavinových lokalitách vykazovaly slabou až střední stabilitu. Mohou se vyskytnou místy laviny deskové z nestabilních vrstev hranatého sněhu i laviny deskové z převátého sněhu.

„Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi,“ uvedli ráno zástupci krkonošské horské služby.

Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu, uvedla horská služba. Na svém twitteru však vyzývá návštěvníky hor, aby se nepokoušeli na místo pádu laviny dostat a aby dbali všech bezpečnostních doporučení.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Nyní se nachází v druhém stupni. Na hřebenech je 80 až 130 centimetrů sněhu. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. 

pj, oro, ova, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme