Obří graffiti, oprýskaná omítka a nepořádek. Bazén slavného hotelu Thermal se mění v ruinu

Bazén leží vedle hotelu Thermal na vyvýšeném místě, ze kterého je dobrý výhled na lázeňské centrum Karlových Varů | Foto: Filip Harzer

Venkovní bazén karlovarského hotelu Thermal býval vyhledávaným cílem turistů, lázeňských hostů i místních. Roky zanedbávané údržby ale nakonec vedly k jeho uzavření. Nyní areál včetně přilehlé kavárny chátrá a stává se terčem vandalů. Ti nedávno vnikli přímo do vypuštěného bazénu a posprejovali ho.

Karlovy Vary/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Thermal bude už za necelý měsíc hostit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jen několik kroků od kinosálů, které každoročně praskají ve švech, se ale nachází ta část hotelového komplexu, kam je vstup zakázán. Venkovní bazén je od začátku loňského roku zavřený, postupně chátrá a stává se cílem vandalů. Totéž platí pro přilehlé terasy a kavárnu.

Za necelý měsíc v Thermalu rozvinou červený koberec pro hvězdy filmového plátna. V odvrácené části hotelového komplexu se dnes schází skupinky mladistvých, okolí je pokryté odpadky a zdi brutalistní stavby zahalují graffiti. | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Pobouření naposledy vyvolalo zejména velké graffiti, které se objevilo přímo uvnitř vypuštěného bazénu a které na šířku pokrývá téměř celou jeho stěnu. „Jako školačka jsem tam často chodila plavat, bylo tam vždy plno. Hlavně v zimě to mělo své kouzlo. Je mi to moc líto," napsala na facebooku Jana Horažďovská. Příspěvek upozorňující na graffiti vyvolal na sociální síti stovky reakcí.

Graffiti přímo v bazénu znovu oživilo diskuzi o budoucnosti areálu. | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

„Ano, toto je nám velmi líto. Objekt je střežený bezpečností službou, ovšem v tomto případě zjevně došlo k selhání ostrahy, která za to ponese plnou odpovědnost a graffiti odstraní na vlastní náklady," řekl serveru iROZHLAS.cz Adam Vojtěch, který v představenstvu hotelu Thermal zastupuje ministerstvo financí. (v době focení areálu žádná ostraha přítomna nebyla, pozn. red.)

Na zvlněném povrchu terasy se tvoří kaluže, dlaždicemi prorůstá zeleň | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Komplex se ale potýká s celou řadou dalších problémů spojených s postupným chátráním. Patrné jsou odpadávající kachlíky i kusy zdiva, odpadky a rozrůstající se plevel.

Schodiště zarůstá plevelem, poblíž leží odpadky a spadaná omítka. | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

„Když o Thermalu s kýmkoliv mluvím, zejména s místními z Karlových Varů, vždy se zmiňují o příšerném stavu bazénu a kavárny. Jsou na skvělém místě, z kavárny i z bazénu byl výhled na celé Vary. Dříve tam místní chodili na první rande, teď se tam téměř bojí projít," reagovala na současný stav hotelu Marie Kordovská – vnučka architektů Machoninových, autorů stavby.

Bazén je vypuštěný od začátku roku 2016. Výhled je z něj i na několik karlovarských kolonád. | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Vlastníkem hotelu je stát, který ho spravuje prostřednictvím ministerstva financí. Jeho tehdejší šéf Andrej Babiš (ANO) chtěl před dvěma lety bazén prodat. "Je to nejlepší pozemek Karlových Varů, takže předpokládám, že by bylo dobré sehnat nějakého arabského šejka, který nám za to dá dobré peníze," řekl tehdy Babiš. Z prodeje ale pro nedostatek zájemců sešlo. 

Bazén Thermal v roce 2009. Část vody tehdy tvořila i vřídelní voda z karlovarských pramenů. | Foto: Michael Caroe Andersen | Zdroj: Flickr

O koupi nemají zájem ani Karlovy Vary. "Město neprojevilo o bazén zájem, ač nabídka byla ze strany vedení hotelu opakovaně učiněna, a to i v době před vypuštěním bazénu. Pravděpodobně má město jiné priority. Jsme však nadále připraveni jak s městem, tak Karlovarským krajem jednat," uvedl Vojtěch.

Že město o koupi neuvažuje, potvrdil serveru iROZHLAS.cz primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). "Protože by to znamenalo neúnosnou finanční zátěž. Nemám ani tak na mysli kupní cenu, která může být symbolická, ale investiční náklady spojené s rekonstrukcí. Co však může být předmětem jednání je případná spoluúčast města a kraje na provozu bazénu, pokud bude zrekonstruován a opět funkční," sdělil Kulhánek.

Škodí bazén pověsti města?

"Bezpochyby a dvojím způsobem. Ostatně, i současná vlna diskuse o bazénu na sociálních sítích je toho důkazem. Návštěvníci města nejsou vtaženi do problematiky, nemají přehled o vlastnických poměrech a mohou tedy snadno nabýt dojmu, že viníkem stavu je město a magistrát. Daleko více nás ale trápí žalostný pohled na bazén. Jeho celoroční provoz, plavání v teplé vodě i zimních měsících bylo jednou z unikátních atrakcí města a lákadlem pro obyvatele i návštěvníky. Z teras nad bazénem je jeden z nejkrásnějších pohledů na město. Dnes tento pohled kazí jáma bez vody s opadanými obklady a nově i graffiti," říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.

Kvůli špatnému stavu byl bazén začátkem roku 2016 uzavřen. Stavba podle Adama Vojtěcha nesplňovala základní provozní požadavky – a to jak hygienické, tak bezpečnostní. Znalci identifikovali závady i na elektrickém zařízení. „Tento stav byl zapříčiněn tím, že prakticky za celou dobu 40 let nebyla do bazénu ani přilehlé budovy provedena žádná významnější investice," sdělil.

Bude se znovu plavat?

"Myslím, že je to cíleně vedené k tomu, že už se tam plavat nebude. Už se tam radši ani nechodím koukat," říká Svatopluk Zídek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Před lety byl jedním ze stavbyvedoucích, kteří na vznik bazénu dohlíželi. 

Hotel Thermal čeká po ukončení letošního filmového festivalu rekonstrukce. Jak ale přiznává Adam Vojtěch, v první vlně oprav se s bazénem nepočítá.

"Vzhledem k tomu, že akciová společnost THERMAL-F má omezené finanční prostředky na opravu, je nutné určit si priority. Po vyhodnocení stavu objektu samotné hotelové budovy je pro nás jednoznačně prioritní oprava právě této hlavní budovy, která je nejen pro budoucnost hotelu, ale i pořádání mezinárodního filmového festivalu, zcela klíčová," dodává.

Odpadávající kachlíky, špína a odpadky - tak nyní vypadá bazén, který před lety k návštěvě lákal tisíce plavců. | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Thermal památkou nebude

Rozsáhlá budova v centru Karlových Varů vznikla v 70. letech a je jedním ze symbolů českého brutalismu - architektonického stylu, který se stal příznačným právě pro díla architektů Machoninových.

"Bazén a k němu přilehlá kavárna byla mými prarodiči navržena jako nedílná součást komplexu Thermal. Co se architektury týče, je tato část stavby historiky považována za tu nejkvalitnější a v době, kdy bazén byl ještě funkční, to bylo oblíbené místo jak místních, tak hotelových návštěvníků. To, že se o bazén hotel nestará, je podle mě vážným porušením povinností řádného hospodáře," říká k současnému stavu komplexu jejich vnučka. 

V chátrajícím komplexu se scházejí skupinky mladistvých | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Architektka Machoninová by si přála, aby byla její stavba prohlášena kulturní památkou. To ale v květnu ministerstvo kultury odmítlo.

"Památková zóna, kde se Thermal nachází, není stejně důsledná, jako památková ochrana budovy samotné. I kvůli tomu babička i já chceme, aby byl ochráněn přímo Thermal, včetně bazénu," okomentovala rozhodnutí ministerstva Marie Kordovská.

S jejím názorem se ztotožňuje i primátor Karlových Varů. "Neprohlášením Thermalu za památku byli v podstatě odmítnuti všichni, kdo měli na nápravě stavu celého areálu včetně bazénu zájem. Nyní je tedy odpovědnost výhradně na vlastníkovi," řekl.

"Požádali jsme ministerstvo kultury o nahlédnutí do spisu jako účastník řízení, abychom mohli připravit případné podání rozkladu proti tomuto rozhodnutí. Zpětnou vazbu z ministerstva ještě nemáme. O podání rozkladu by po získání potřebných informací poté rozhodovala Rada města," dodal Petr Kulhánek.

Daniela Brodcová, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme