Obrněnci u Svobodné Evropy nezmizí

Ústřední krizový štáb nebude měnit bezpečnostní opatření přijatá po teroristických útocích z loňského září. Přestože přímé nebezpečí České republice nehrozí, specialisté neuvažují o jejich zmírnění. Podle mluvčí ministerstva vnitra Gabriely Bártíkové se to týká hlavně Rádia Svobodná Evropa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér před RSE | Foto: Jan Rosenauer

"Bezpečnostní rizika vztahující se k budově Rádia Svobodná Evropa stále přetrvávají, a proto také bezpečnostní opatření v této oblasti zůstanou zachována na stejné úrovni," řekla Radiožurnálu Bártíková. Ústřední krizový štáb podle ní také rozhodl o návrhu dalších možných opatřeních, bližší detaily však neupřesnila. "Samozřejmě při zachování stejného stupně zabezpečení," dodala pouze.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bártíková: Krizový štáb

Svobodná Evropa sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění nedaleko Václavského náměstí. Po teroristických útocích na USA loni 11. září představuje zvýšené bezpečnostní riziko, a proto budovu rozhlasové stanice hlídají vojáci a obrněné transportéry z Hodonína. Opatření však značně komplikují dopravu v centru metropole.

Už v prosinci padlo rozhodnutí, že se představiteli stanice začne vyjednávat o možném stěhování mimo centrum. Naposledy o stěhování jednal ve čtvrtek ministr zahraničí Jan Kavan s prezidentem stanice Thomasem Dinem. Ministerstvo obrany hledá vhodné objekty, kam by se RFE/RL mohla přestěhovat.

Budapešť láká Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda do Maďarska. Nabídku na přestěhování dostalo rádio od budapešťského primátora Gábora Demszkyho. Podle mluvčí rozhlasové stanice Sonii Winterové ale Svobodná Evropa chce zatím zůstat v Praze.

Ústřední krizový štáb poprvé zasedal bezprostředně po útocích na Spojené státy. Jednání se od 11. září zúčastňují zástupci resortů vnitra, obrany, zahraničí a zdravotnictví, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, policejního prezidia, útvaru hlavního hygienika, armádní zdravotní služby a zpravodajských služeb.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme