Obrněnci u Svobodné Evropy nezmizí

Ústřední krizový štáb nebude měnit bezpečnostní opatření přijatá po teroristických útocích z loňského září. Přestože přímé nebezpečí České republice nehrozí, specialisté neuvažují o jejich zmírnění. Podle mluvčí ministerstva vnitra Gabriely Bártíkové se to týká hlavně Rádia Svobodná Evropa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér před RSE

obrněný transportér před RSE | Foto: Jan Rosenauer

"Bezpečnostní rizika vztahující se k budově Rádia Svobodná Evropa stále přetrvávají, a proto také bezpečnostní opatření v této oblasti zůstanou zachována na stejné úrovni," řekla Radiožurnálu Bártíková. Ústřední krizový štáb podle ní také rozhodl o návrhu dalších možných opatřeních, bližší detaily však neupřesnila. "Samozřejmě při zachování stejného stupně zabezpečení," dodala pouze.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bártíková: Krizový štáb

Svobodná Evropa sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění nedaleko Václavského náměstí. Po teroristických útocích na USA loni 11. září představuje zvýšené bezpečnostní riziko, a proto budovu rozhlasové stanice hlídají vojáci a obrněné transportéry z Hodonína. Opatření však značně komplikují dopravu v centru metropole.

Už v prosinci padlo rozhodnutí, že se představiteli stanice začne vyjednávat o možném stěhování mimo centrum. Naposledy o stěhování jednal ve čtvrtek ministr zahraničí Jan Kavan s prezidentem stanice Thomasem Dinem. Ministerstvo obrany hledá vhodné objekty, kam by se RFE/RL mohla přestěhovat.

Budapešť láká Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda do Maďarska. Nabídku na přestěhování dostalo rádio od budapešťského primátora Gábora Demszkyho. Podle mluvčí rozhlasové stanice Sonii Winterové ale Svobodná Evropa chce zatím zůstat v Praze.

Ústřední krizový štáb poprvé zasedal bezprostředně po útocích na Spojené státy. Jednání se od 11. září zúčastňují zástupci resortů vnitra, obrany, zahraničí a zdravotnictví, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, policejního prezidia, útvaru hlavního hygienika, armádní zdravotní služby a zpravodajských služeb.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme