Policie navrhla obžalovat pětici obviněných v kauze Bereta. Měli vynášet informace z trestních řízení

Policie navrhla obžalovat pětici obviněných v takzvané kauze Bereta, která se týká údajného vynášení informací z trestních řízení. České televizi to potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. V kauze čelí obvinění pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:42 5. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupkyně Dagmar Máchová a detektiv Igor Gáborík podle policie vynášeli informace z více případu, než se dosud vědělo. | Foto: Fotobanka Profimedia

Podle kriminalistů Holub, Šíma a Máchová neoprávněně Gáboríkovi předávali informace, například z kauz Nemocnice Na Homolce nebo pražského dopravního podniku. Gáborík je pak údajně poskytoval dál, uvedla Česká televize.

„Od policie tuto informaci mám, že to podávali s návrhem státnímu zástupci,“ potvrdil advokát Máchové Vít Široký Radiožurnálu.

Příběh kauzy Bereta: žalobkyně Máchová za jeden z úniků inkasovala až 23 tisíc, tvrdí policie

Číst článek

Bradáčová uvedla, že policie navrhla obžalobu na konci ledna. Obvinění jsou podle ní stíhaní kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, korupci, neoprávněnému přístupu k počítačovému systému, porušení tajemství listin a podílnictví.

Holub, Gáborík a Šíma byli v případu obviněni v květnu 2016, Máchovou začali policisté stíhat o pět měsíců později. Zmrhal, který je obviněn z podílnictví, byl obviněn na konci roku 2018.

Dočasné zproštění funkce

Máchové byly v květnu 2016 v souvislosti s prošetřováním kauzy Bereta odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek. Poté, co byla obviněna, ji tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán dočasně zprostil funkce.

Případ řešila protidrogová centrála, pod kterou přešel na základě rozhodnutí Bradáčové po reorganizaci policie. Předtím se jí totiž zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který byl při policejní reformě v srpnu 2016 sloučen s protikorupční policií. Kvůli sloučení odešel od policie ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme