Policie obvinila exšéfy Viktoriagruppe: Stát v Německu obrali o miliony litrů nafty

Spor o českou naftu za miliardu, která uvízla v Německu, má trestněprávní dohru. Server iROZHLAS.cz zjistil, že kriminalisté kvůli milionům litrů chybějícího paliva obvinili bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého, jednatele české pobočky společnosti Lubomíra Novotného, další dva lidi a jednu firmu. Po několikaletém prověřování jsou stíháni kvůli podvodu. Česko podle policie připravili o naftu za 108 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První vlak, který přivezl českou naftu z bavorského Kraillingu, kde ji uskladnila zkrachovalá Viktoriagruppe.

První vlak, který přivezl českou naftu z bavorského Kraillingu, kde ji uskladnila zkrachovalá Viktoriagruppe. | Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ve věci chybějící hmoty, dříve uskladněné v německém Kraillingu, policejní orgán zahájil trestní stíhání čtyř fyzických osob a jedné osoby právnické, a to pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Škoda dosahuje 108 milionů korun,“ dodal.

Česko odmítlo požadavky insolvenčního správce Viktoriagruppe. Nebude vracet naftu ani platit miliardu

Číst článek

Případ zmizelé nafty je jednou z kapitol sporu o její české nouzové zásoby uložené v Německu.

Společnost Viktoriagruppe, která zkrachovala v roce 2014, skladovala pro stát v Bavorsku palivo přibližně za miliardu korun. Poté, co skončila v insolvenci, začala o skladované zásoby velká právní bitva.

Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Ovšem záhy poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, měření potvrdilo obavy, že miliony litrů paliva chybí.

Přesněji: Správa státních hmotných rezerv, která se o strategické zásoby stará, uvedla, že postrádá 6,3 milionu litrů.

Naftu přivezli jen na papíře

Policejní vyšetřování domněnky zásadně posílilo. Část paliva podle kriminalistů do bavorského skladu nikdy nedorazila.

Petr Malý s Lubomírem Novotným a dalšími dvěma obviněnými jeho příjem zkraje roku 2011 údajně vykázali pouze papírově.

Předložili Správě státních hmotných rezerv dvě fiktivní listiny, kterými záměrně nepravdivě deklarovali fyzické naskladnění nafty do skladu Krailling, ačkoliv si všichni byli vědomi toho, že k naskladnění deklarované hmoty nikdy nedošlo, popisuje dokument k případu, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil.

„Aby zastřeli skutečné naskladnění nafty, použili jeden doklad o příjezdu vlaku s naftou dvakrát.“

Viktoriagruppe se tak podle vyšetřovatelů nezákonně obohatila o 44 milionů korun.

Na přelomu let 2012 a 2013 pak podle policie společnost na pokyn Malého natřikrát ze skladu odvezla přes čtyři miliony litrů nafty, které posléze prodala. Správu hmotných rezerv ovšem obvinění o těchto vyskladněních neinformovali a za palivo nezaplatili skoro 62 milionů korun.

Kauza Viktoriagruppe

  • Viktoriagruppe zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace, od roku 2004.
  • Od roku 2010 skladovala firma státní naftu v německém areálu Viktoriagruppe v Krailingu. Při kontrole v roce 2014 stát zjistil, že v nádržích zřejmě miliony litrů nafty chybí. Ukázalo se, že firma má finanční problémy, nezaplatila pokutu ani nebyla schopna opravit vlečku, aby stát mohl naftu odvézt.
  • Firma v roce 2014 vyhlásila bankrot, insolvenční správce však ve skladech českou naftu zablokoval, například kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám.
  • V červenci 2016 se v Mnichově podařilo podepsat trojstrannou dohodu s insolvenčním správcem a s novým majitelem skladu, firmou Krailling Oils Development, která umožnila odvoz české nafty.
  • V polovině října 2016 přijel první vlak do skladu společnosti Čepro v Třemošné, koncem listopadu 2017 odjel od skladu v Kraillingu poslední vlak s naftou. Potvrdilo se podezření z roku 2014, že část nafty zmizela.
  • Česko se ale s insolvenčním správcem o naftu musí soudit, žaloba je podána v České republice, u Obvodního soudu pro Prahu 5.

Za skladování údajně zmizelé nafty si pak Viktoriagruppe od Česka dva a půl roku nechala platit, čímž podle policie způsobila další škodu přesahující dva miliony korun.

Obstavený majetek

Kriminalisté čtveřici obvinili v polovině března a rovnou jí kvůli možné stamilionové škodě zablokovali majetek. Například Lubomíru Novotnému dům s pozemkem na Vysočině a byt v Praze-Hlubočepích. Vše za šest milionů korun.

Ani jeden z manažerů Viktoriagruppe nechtěl o případu mluvit. Petr Malý nejdříve komentář přislíbil, ale pak si to prý rozmyslel. Já vám to nechci vyvracet, ani potvrzovat. Ve věci Viktoriagruppe vám nemohu ani nechci poskytovat žádné informace,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Komentář odmítl i Novotný. Když jste si to zjistili, tak to víte. Já se o Viktoriagruppe vůbec nechci s nikým bavit. Když se mě na něco zeptá policie, tak jim odpovím, ale s veřejností se o tom prostě bavit nechci,“ uvedl pouze.

Spor o naftu u soudu

V únoru 2015 ovšem odmítl, že část skladované nafty zmizela. Naše mateřská společnost si loni odkoupila nějaké množství pro vlastní obchody. Z nich ale potom nějak sešlo, tak naftu prodala správě rezerv zpátky. Daňový sklad tedy reálně žádná neopustila,“ řekl tehdy Novotný serveru Lidovky.cz.

Samotný spor o odvezenou naftu za miliardu skončil u soudu. Insolvenční správce Viktoriagruppe totiž tvrdí, že palivo patří firmě v bankrotu. Správa hmotných rezerv to však odmítá s odkazem na zákon, podle něhož veškeré zásoby hmotných rezerv patří České republice.

Stát odmítl i dohodu, že by získal 80 procent nafty a 20 procent by zůstalo ve skladu.    

Ondřej Golis, Jana Klímová, rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme